EUROBASKET 2017.

Hrvatska uvjerljivo vodila, pa do pobjede došla nakon drame
Objavljeno 4. rujna, 2017.

Prvi ozbiljniji test na Europskom prvenstvu hrvatski su košarkaši uspješno položili. Nakon očekivane dvije pobjede (Mađarska i Rumunjska) stigla je i ona za koju se valjalo itekako potruditi. U 3. kolu C skupine dobili smo Crnu Goru, koja je mnogo kvalitetnija i ozbiljnija repka od onih s kojima smo otvorili Eurobasket.

Pobjedu smo morali potvrditi u samoj završnici, iako smo sve dvojbe mogli riješiti prije i mirnije. Hrvatska je protiv Crnogoraca vodila svih 40 minuta, veći dio imali smo i dvoznamenkastu razliku, ali smo ipak morali strepjeti do posljednjih sekundi. No završilo je sretno, ali i zasluženo.

Imali smo otvaranje kakvo se samo poželjeti može. U tijeku je bila 3. minuta a Hrvatska je već vodila s čak 15:0! Uhvatili smo Crnogorce na spavanju, iznenadila ih je odlična obrana, trebalo im je vremena da organiziraju ozbiljnu akciju. Dok su se oni tražili, mi smo trpali, Bogdanović je pogodio četiri trice (Hrvatska imala 6-9 u prvoj četvrtini), a visoku smo razliku održavali sve do osme minute (21:7). Šteta što smo u međuvremenu nekoliko akcija odigrali brzopleto i nerezonski, pa nije ni čudo što su se Crnogorci polako počeli vraćati u utakmicu. Za povratak suparnika najzaslužniji je bio Dubljević, njegova trica sa sirenom u 10. minuti (25:17) najavila je buđenje Crne Gore, pa je tako u 12. minuti bilo samo 25:22. Bili su nam blizu i u 15. minuti (31:28), ali nismo dopustili da uhvate potpuni priključak. U tim trenucima imali smo problema s Dubljevićem (12 poena), izgubljenim loptama i defenzivnim skokom, ali kada je njihov najraspoloženiji igrač otišao na predah, Hrvatska se ponovo rezultatski odlijepila. Na odmor se otišlo sa 43:31, Bogdanović je već ubacio 19 poena (nakon trica, pogodio je sedam slobodnjaka), a odličnu rolu (prije svega defenzivnu) odradio je Tomas, kojem su dva dana odmora očito dobro došla.

U trećoj četvrtini držali smo suparnika na distanci, imali smo u nekoliko navrata i 14 razlike, a uoči posljednje četvrtine bilo je 62:52. Sve je izgledalo dobro do 38. minute (73:64), a onda se probudio crnogorski Amer. Rice je pogodio tricu uz prekršaj, koji potom zabija četiri poena i Crna Gora je na samo 73:72. Četrdeset sekundi prije kraja napokon smo zabili (Šarić) za 75:72, a kada je Ivanović promašio čisti šut za tri poena, bilo je jasno da nećemo ispustiti pobjedu, koju je Šarić potvrdio pogođenim slobodnjakom. U preostalih deset sekundi više se ništa nije moglo promijeniti i Hrvatska je nastavila svoj pobjednički niz na Eurobasketu 2017. Tri utakmice, tri pobjede i sad slijedi najveći izazov - Španjolska.

Nino BENČINA
HRVATSKA               76
CRNA GORA              72

CLUJ – Dvorana Polivalentna. Gledatelja: 2000. Suci: Anastopoulos (Grčka), Rosso (Francuska), Vasquez (Portoriko)

HRVATSKA: Krušlin, Popović 3, Simon 2, Šarić 14 (3-4), Ukić 9 (1-2), Žorić 5 (1-2), Planinić 6 (2-2), Bender 5 (0-2), Buva, Ramljak, Tomas 9 (3-4), Bogdanović 23 (7-9)

CRNA GORA: Rice 22 (5-7), Vučević 12, Šehović, Pavlićević 5, Radončić, Todorović 4, Dubljević 17 (5-6), Barović 4, Mihailović 2, Ivanović 3 (0-2), Vranješ, Đurišić 3

REZULTAT PO ČETVRTINAMA: 25:17, 18:14, 19:21, 14:20