Svijet
NAJSTROŽI ZAKON U EUROPI

Irska izlazi na povijesni referendum o pobačaju
Objavljeno 25. svibnja, 2018.
Irski zakon o pobačaju ne poznaje iznimke, čak ni u slučajevima incesta, silovanja ili malformacije ploda

Tri godine nakon što su legalizirali istospolne brakove, Irci u petak izlaze na povijesni referendum o ublažavanju zakona o pobačaju što bi mogao biti novi korak u liberalizaciji zemlje sa snažnom katoličkom tradicijom.

Organizacija referenduma predizborno je obećanje premijera Lea Varadkara koji je došao na vlast u lipnju 2017. Irski građani zapravo će se izjašnjavati o osmom amandmanu irskog ustava, uvedenom 1983. godine, kojim je pobačaj bio potpuno zabranjen sve dok 2013. nije uvedena iznimka za majke kojima je u trudnoći život ugrožen.

Neovisno o tome, irski zakon o pobačaju najstroži je u Europi i ne poznaje iznimke čak ni u slučajevima incesta, silovanja ili malformacije ploda. Svake godine tisuće Irkinja koje žele pobaciti putuju u inozemstvo, uglavnom u Veliku Britaniju, kako bi to učinile. Odbacivanje osmog amandmana omogućilo bi prekid trudnoće bez restrikcija tijekom prvih 12 tjedana trudnoće. Dvije odvojene ankete objavljene u nedjelju, Sunday Business Posta i Sunday Timesa, pokazuju da će vjerojatno, ali tijesno (od 55 do 57 posto) pobijediti opcija za liberalizaciju pobačaja. Takav ishod mogu promijeniti neodlučni birači kojih ima od 14 do 17 posto. “Nema prostora za opuštanje jer i dalje postoji velik broj neodlučnih”, ističe Kath D'Arcy, čelnica inicijative “Together for Yes” koja podržava ukidanje amandmana. Pobornici prava na izbor u dominantno katoličkoj Irskoj tvrde da je osmi amandman sprječavao liječnike da rade pobačaje čak i u slučajevima kad je život majki bio ugrožen. Irska vlada kampanju “za” pokrenula je nakon što je Odbor za ljudska prava Ujedinjenih naroda više puta pozvao Dublin da uskladi svoje zakone s međunarodnim standardima ljudskih prava.

Protivnici pobačaja, pak, tvrde da bi glas “za” ukinuo svaku zaštitu nerođenoj djeci i doveo do uvođenja preblagih zakona o prekidu trudnoće na zahtjev. “Irska bi se iz države koja je štitila i poštovala život nerođene djece pretvorila u jedan od najekstremnijih i najnepravednijih režima pobačaja na svijetu”, rekla je glasnogovornica kampanje za život Caroline Simons za Irish Times. Irski primas, nadbiskup Eamon Martin, pozvao je birače da glasuju “protiv”. U pastoralnom pismu objavljenom u nedjelju naglasio je kako “oduzimanje nevinog ljudskog života nikad ne može biti pitanje osobnog izbora.”

Prema podatcima iz 2015., gotovo 3,5 tisuća Irkinja bilo je te godine na pobačaju u Britaniji. “Irci su pošteni i mislim da shvaćaju da pobačaj već postoji”, smatra D'Arcy. “Umjesto da ljude tjeramo u druge države ili da ih prisiljavamo da uzimaju tablete za pobačaj bez medicinske pomoći, moramo donijeti zakon da žene imaju pristup reproduktivnom zdravlju”, dodala je.

Do izjašnjavanja o liberalizaciji pobačaja dolazi tri godine nakon što je referendumom odobrena legalizacija istospolnih brakova, što je izazvalo kulturološki potres u tradicionalno duboko katoličkoj zemlji. Obje situacije održavaju pad utjecaja Katoličke Crkve koji je potkopan ekonomskim i društvenim promjenama u zemlji, ali i plaćanjem cijene za brojne slučajeve svećeničkog seksualnog zlostavljanja djece i njihovo zataškavanje. Hina

Crkva je ostala po strani

U međuvremenu je Crkva, osim poruke nadbiskupa Martina, uglavnom ostala po strani. Mudro, kažu stručnjaci, jer bi njezin pretjerano dogmatski pristup mogao izazvati suprotan učinak. Sociologinja Ethel Crowly vjeruje da će na kraju dana pobijediti opcija za liberalizaciju pobačaja. Prevagu će donijeti mladi. “To je najvažniji čimbenik, dob. Starijim ljudima teže je pobjeći iz okova katoličkog razmišljanja.”

Možda ste propustili...

GLAXOSMITHKLINE PROTIV AMERIČKOG PFIZERA I NJEMAČKOG BIONTECHA

Tužba za krađu tehnologije

TURSKI PREDSJEDNIK S VOĐOM HAMASA

Erdogan pozvao Palestince "na jedinstvo"

Najčitanije iz rubrike