BIJELO-PLAVI BOLJI OD PRVAKA

Osijek osvojio i Rujevicu
Objavljeno 22. listopada, 2017.
Nogometaši Osijeka nakon sedam godina uzeli pun plijen u Rijeci

Nogometaši Osijeka su nakom dugih sedam godina pobijedili u Rijeci, prije sinoćnjeg trijumfa to su posljednji put učinili 23. listopada 2010., kada je bilo 1:5 za bijelo-plave. No Rujevica je Osječanima bila neosvojiva tvrđava, ali i ta je tradicija srušena 21. listopada 2017. Zekićeve trupe sinoć su dobile prvaka u njegovu dvorištu, i to nakon što su imale zaostatak od 1:0. Riječanima su presudili brzonogi Grezda i ubojiti Bočkaj. Obojica su prošloga ljeta mogla završiti na Rujevici, ali su se odlučila za dolazak u Gradski vrt. Na Osijekovu sreću.

Sudac morao van

U prvom poluvremenu nije izostalo uzbuđenja, ali jest pogodaka. Možda i najzanimljiviji trenutak dogodio se u 23. minuti utakmice, kada je glavni sudac Gorgan Gabrilo prekinuo igru kako bi mu se pružila pomoć. Budući da splitski sudac nije mogao istrčati (ozljeda mišića lista), na njegovo mjesto uskočio je prvi dodatni sudac Marko Matoc. Zaprešićki sudac znatno je promijenio kriterij suđenja, a nakon što je podijelio nekoliko žutih kartona, i to igračima Rijeke (Mišić i Vešović), koji zbog toga neće moći igrati protiv Dinama, počele su uvrede Armade s tribina. A i s obzirom na kriterij koji je primjenjivao Matoc, teško su gledatelji po skliskom i kišom namočenom terenu mogli uživati u nekom dopadljivom nogometu. Svaki dodir sudio se kao prekid, Matoc se razmahao kartonima pa je na trenutke dopadljiva utakmica rastrgana “zviždanjem” postala izrazito nervozna. U 38. minuti igrači Rijeke uspjeli su napraviti jednu polukontru, Pavičić je gurnuo loptu u prostor za Gavranovića, koji je iskosa izišao ispred Malenice. Napadač Rijeke potkopao je loptu preko istrčalog vratara Osječana, a lopta otišla za malo kraj vratnice. Suci su procijenili da ju je za udarac iz kuta skrenuo Barać iako se to ne vidi na TV snimci. Osječani su postavili čvrsti blok na sredini terena, organizirano su se branili, ali i pokušavali nametnuti kroz posjed lopte. Posebno neugodan bio je na desnom krilu Grezda, no na kraju je najbliže golu bio Mudražija, ali njegovi pokušaji nisu završili u mreži.

Bočkaj show

Nakon odmora Riječani su krenuli odlučnije, povećana je agresivnost i pritisak na goste na svakom dijelu terena, to je urodilo plodom u 55. minuti. Pavičiću se isplatila upornost kada je pritisnuo Baraća na aut-liniji u ravnini s gostujućim petercom. Veznjak Rijeke odnio je loptu osječkom braniču, ušao u kazneni prostor te pronašao utrčalog Gavranovića. Napadač domaćih podmetnuo je nogu za vodstvo Rijeke, koje pak nije dugo trajalo. U 62. minuti, dvije minute nakon Kvržićeva udarca kraj vratnice, Grezda je praćen Žutom ušao iza leđa riječke obrane te primio Bočkajev ubačaj. Albanski reprezentativac spretno je udarcem iz okreta provukao loptu kraj Žutina bloka i Slugine ruke za 1:1. Riječanima je trebalo nekoliko minuta da se priberu i počnu tražiti novo vodstvo. U 68. minuti dvaput je odlično intervenirao vratar Malenica. Prvo je izvukao u korner Vešovićev udarac sa 16 metara, a onda nakon udarca iz kuta i Gorgonov udarac glavom. I onda, u 80. minuti, sjajan pogodak Petra Bočkaja. Grezda je zaradio slobodan udarac na nešto više od 22 metara iskosa, a Bočkaj majstorski izveo slobodnjak i preko živog zida pogodio lijevi gornji kut Slugina gola. Točku na “i” zaslužene osječke pobjede stavio je šezdesetak sekundi poslije vratar Malenica, koji je izvukao iz donjeg lijevog kuta udarac Črnica. I. V.

RIJEKA - Stadion na Rujevici. Gledatelja: 3022. Sudac: Goran Gabrilo (Split -); od 24. minute Mario Matoc (Zaprešić) 5,5. Strijelci: 1:0 Gavranović (55.), 1:1 Grezda (62.), 1:2 Bočkaj (80.). Žuti kartoni: Maleš, Mišić, Vešović, Kvržić (Rijeka), Mudražija, Bočkaj, Grezda, Ejupi (Osijek)

IGRAČ UTAKMICE: PETAR BOČKAJ (OSIJEK)

RIJEKA                             1  (0)

Sluga 5,5, Vešović 6, Župarić 6, Punčec 6, Žuta 5,5, Maleš 5,5 (od. 83. Jelić-), Mišić 6, Acosty 6 (od 53. Kvržić 6), Pavičić 6,5, Gorgon 6 (od 77. Črnic -), Gavranović 6,5

OSIJEK                              2  (0)

Malenica 7, Grgić 6, Barać 5,5, Škorić 6, Bočkaj 8, Mudražija 6,5, Mioč 6,5, Grezda 7,5 (od 90. Lesjak -), Hajradinović 6 (od 75. Lukić -), Boban 5,5, Ejupi 5 (od 90. Marić -)

1:0

Velika pogreška Baraća, koji se poigravao uz aut-liniju, nakon čega je sijevnula akcija Rijeke. Pavičić je uklizao i odnio loptu Baraću, zatim asistirao Gavranoviću za vodstvo Riječana

1:1

Bočkaj je ubacio loptu u šesnaesterac, tamo se odlično snašao Grezda, koji puca prema golu. Sluga je vrlo loše reagirao i Osijek je izjednačio

1:2

Kakav eurogol! Petar Bočkaj je iz slobodnog udarca s 22-23 metra potegnuo ljevicom i maestralno prebacio živi zid i pogodio pokraj nemoćnog Sluge