Ekonomija
VODOVOD - OSIJEK D.O.O.

Dvostupanjskom filtracijom trajno riješen problem arsena
Objavljeno 22. ožujka, 2021.
Izgradnja objekta dvostupanjske filtracije jedna je od šest komponenti u projektu Poboljšanje vodne infrastrukture Osijeka

Vodovod - Osijek d.o.o. pitkom vodom opskrbljuje grad Osijek i niz prigradskih i okolnih naselja. Kao sirovina za proizvodnju pitke vode, od osamdesetih godina prošlog stoljeća, zahvaća se bunarska voda iz 18 zdenaca na crpilištu Vinogradi, ukupne izdašnosti 720 litara u sekundi, a kapacitet je obrade 600 l/s. Zahvaćena neobrađena podzemna voda bakteriološki je ispravna, ali sadržava povišene koncentracije željeza, mangana, arsena i amonijaka, koji se procesom obrade uklanjaju. Najveći je problem bio sadržaj arsena, oko 300 mikrograma po litri vode. Tadašnjim postupkom obrade razina arsena uspijevala se spustiti ispod 50 μg/l, što je do 2015. godine bila maksimalno dopuštena vrijednost. Sukladno Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće (NN, 47/08.), od 2015. godine najveća dopuštena koncentracija arsena u vodi za piće je 10 μg/l.

Šest komponenti
U tu je svrhu osječki vodovod dao provesti ispitivanja, a kao optimalno tehnološko rješenje usvojena je dvostupanjska filtracija uz primjenu ozona kao nadogradnja postojećeg tehnološkog postupka pripreme vode za piće korisnika Vodovoda. Cilj i zahtjev dogradnje i tehničko-tehnoloških zahvata na postrojenju za preradu vode bio je dovesti arsen u prerađenoj vodi na razinu nižu od 10 μg/l.

Izgradnja objekta dvostupanjske filtracije jedna je od šest komponenti koje se realiziraju u okviru Projekta Osijek – Poboljšanje vodne infrastrukture grada Osijeka.

Vodovod - Osijek d.o.o. i Hrvatske vode su zbog pravovremene pripreme projekata kojima se omogućilo povlačenje sredstava iz Kohezijskog fonda Europske unije s danom ulaska RH u EU dobile odluku o prihvaćanju kvalitetno pripremljenog projekta, čije je ukupna odobrena vrijednost 72,5 milijuna eura. Europska unija osigurala je 73 posto, odnosno 53 milijuna eura, a nacionalno financiranje preostalih je 27 posto, ili 19,5 milijuna eura, koje je podijeljeno na Ministarstvo poljoprivrede (9,9 %, ili 7,2 milijuna eura), Hrvatske vode (9,9 %, ili 7,2 milijuna eura) te Grad Osijek i Općinu Čepin (7,2 %, ili 5,1 milijun eura).

Od cjelokupnog iznosa vrijednost proširenja postrojenja za pripremu pitke vode tehnološkim postupkom dvostupanjske filtracije u svrhu uklanjanja arsena iznosila je 70 milijuna kuna.

Uporabna dozvola
Krajem lipnja 2020., nakon završetka radova, to je postrojenje pušteno u probni rad. Nakon šestomejsečnog probnog rada, sredinom siječnja, slijedio je tehnički pregled, a uporabna dozvola izdana je 3. ožujka.

Ovim novim tehnološkim rješenjem, koje prethodi postupku prerade vode u postojećem postrojenju za preradu vode, postiže se koncentracija arsena manja od 10 μg/l (MDK za arsen), čime je zadovoljena propisana kvaliteta vode za ljudsku potrošnju.

Objekt postrojenja dvostupanjske filtracije za preradu pitke vode izgrađen je u zapadnom dijelu kompleksa kao dogradnja postojećeg postrojenja na lokaciji Nebo pustara. Glavne funkcijske dijelove objekta čine predozonizacija, dvije filtrirnice, dva rezervoara za ozonizaciju, prostorije s generatorima ozona i vodosprema te cijevna galerija s distribucijskim crpkama.

Novi objekt dvostupanjske filtracije sastoji se od pet etaža, dvije podzemne i tri nadzemne. U građevinskom smislu izvedena je kao monumentalna armiranobetonska građevina tlocrtnih dimenzija 42 x 21 m, visine 14 metara iznad i 8,2 metra ispod razine okolnog terena.

Vodovod - Osijek d.o.o. (još uvijek) jedino je komunalno poduzeće u Hrvatskoj koje realizira tri iznimno velika EU projekta, vrijedna više od pola milijarde kuna. Uz spomenuti Projekt Osijek, to su projekti Osijek 3 i RVS Osijek. U Osijeku 3 rekonstruirana je vodoopskrbna i kanalizacijska mreže u dijelu sustava u kojem je ta mreža najstarija, izgrađena od neadekvatnog materijala s realnim rizikom od gubitaka pitke vode, odnosno propuštanja otpadne vode te s nedovoljno ili bez ugrađene opreme koja omogućava učinkovito upravljanje sustavom. Regionalni vodoopskrbni sustav Osijek imao je za cilj unaprjeđivanje vodoopskrbe i pripreme pitke vode na području grada Osijeka te općina Antunovac, Čepin, Erdut, Ernestinovo i Šodolovci. Tim projektom poboljšana je kvaliteta vode osigurane projektom, poboljšan je pristup do pitke vode te omogućena bolja i sigurnija vodoopskrba, što se odnosi na poboljšanje rada sustava vodoopskrbe za konačne, već priključene korisnike (hidrauličko poboljšanje, smanjenje kvarova na sustavu i smanjenje gubitaka u sustavu javne vodoopskrbe).

Vodovod - Osijek d.o.o. tako je na sebe, zapravo, preuzeo odgovornost nositelja razvoja sustava vodoopskrbe na širem području, a konačni su ciljevi zaštita vodocrpilišta, povećanje broja stanovnika s pristupom vodoopskrbi, smanjivanje gubitaka u vodoopskrbi te dugoročno osiguravanje dostatnih količina vode za kućanstva i komercijalnu uporabu po što prihvatljivijoj cijeni.

Uzevši u obzir činjenicu da je lokalna samouprava ovim projektom dobila vrijednu infrastrukturu za svega nepunih četiri posto udjela u investiciji, nužno je reći da njezinim sredstvima i fiskalnim kapacitetom koji ostvaruje to bez predmetnog EU projekta ne bi bilo moguće u bližoj budućnosti.

Dario Kuštro
Željko Mandić

direktor Vodovoda Osijek

Arsena samo u tragovima

Naši korisnici više ne konzumiraju vodu opterećenu arsenom. Nakon realizacije projekta dvostupanjske filtracije, vrijednog 70 milijuna kuna, pretežito europskog novca, imamo vodu u kojoj je arsen smanjen na pet mikrograma po litri, pa i manje.
Dario Kuštro
70

milijuna kuna ukupna je vrijednost realiziranog projekta dvostupanjske filtracije
600

​litara u sekundi obrađene vode vršni je kapacitet opskrbe vodom iz Vodovoda

POSTROJENJE

Ozonizacija u preradi vode

Neobrađena podzemna voda s crpilišta Vinogradi kojom se opskrbljuje Osijek ima višu koncentraciju željeza, mangana, amonijaka i arsena, odnosno one prelaze maksimalne koncentracije dopuštene važećim zakonima i propisima.

Dogradnjom i tehničko-tehnoloških zahvatima na postrojenju za preradu vode cilje je bio dovesti arsen u prerađenoj vodi na razinu nižu od 10 μg/L. Kao tehnološko rješenje odabrana je primjena dvostupanjske adsorpcije i filtracije te ozonizacije vode.

Mjerenja pokazuju - razina je niža od 1µg

Ovim tehnološkim rješenjem – koje u tehnološkom smislu prethodi postupku prerade vode u postojećem pogonu za proizvodnju pitke vode – sa sigurnošću će se postizati koncentracija arsena manje od 5 μg/l. Trenutačno, kao i tijekom cijelog siječnja i veljače, u našem pogonu sustavom postiže se razina arsena u obrađenoj vodi niža od 1 μg/l !

Jedan od 6 ugovora u okviru EU projekta

Investicija dogradnje postojećeg pogona za proizvodnju pitke vode jedan je od šest ugovora u okviru EU projekta “Poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture Grada Osijeka”, kolokvijalno nazvan “Projekt Osijek”. Postrojenje u građevinskom smislu je novi objekt tlocrtne površine oko 800 četvornih metara, visine 14 metara iznad okolnog terena s dvije podzemne etaže.

RAZVOJ I PROVEDBA PROJEKATA EU-A

Uspješno apliciranje i provedba

Vodovod - Osijek d.o.o. , kao tvrtka posvećena EU projektima, ima poslovnu jedinicu Razvoj i provedba projekata EU. "Pravodobno promišljanje, strateško planiranje, projektiranje i izrada Studije izvodivosti projekta te uspješno apliciranje projekta rezultirali su prihvatljivošću nepovratnih sredstava doznačenih za projekt u iznosu višem od 96 posto. Uspješno smo proveli međunarodna javna nadmetanja, bez žalbi i zaustavljanja procesa, a time i nepotrebnih troškova. Ukupni su poslovi ugovoreni i provođeni bez probijanja alociranih nam sredstava i propisanih ugovornih rokova. Zahvaljujući takvom pristupu i uspješnosti, po realizaciji projekta i analizi postignutih parametara postali smo primjerom dobre prakse pripreme i realizacije EU projekata. Takvom realizacijom i pristupom nisu samo ostvareni propisani kratkoročni i dugoročni ciljevi i svhovitost projekta nego su i ispunjene propisane direktive koje definiraju obvezu RH kao zemlje članice, u konkretnom slučaju, na našem sadašnjem i budućem vodoopskrbnom području - kazuje Željko Mandić, direktor Vodovoda - Osijek d.o.o., koji je prije toga bio rukovoditelj poslovne jedinice Razvoj i provedba projekata EU.

Još jedna bitna stavka, društvo Vodovod - Osijek d.o.o. se izborilo, za odobrenje i sufinanciranje projekta, a koji je potom samostalno provodilo. Na taj je način, kroz EU financiranje, povukao dodatna 3,2 milijuna kuna, odnosno novac za plaće djelatnika tijekom provedbe projekta, tako da to nije opterećivalo proračun tvrtke.

Možda ste propustili...

HRVOJE STOJIĆ, ANALITIČAR HUP-A

Lijekovi će morati blago poskupjeti

U CILJU OČUVANJA TRADICIJE I PRIVLAČENJA NOVIH GOSTIJU U KVARTOVSKE LOKALE

Heineken ulaže u pubove u Velikoj Britaniji

Najčitanije iz rubrike