KUP HRVATSKE ZA RUKOMETAŠE

Prvi put dva slavonska kluba idu na Final Four
Objavljeno 12. travnja, 2024.
Našičani su u Velikoj Gorici nastupili bez suspendiranog Marka Bezjaka, ali su bez problema otišli na završni turnir
Rukometaši NEXE-a, Bjelin Spačve Vinkovci, Zagreba i Sesveta igrati će na Final Fouru Kupa Hrvatske, koji će se u sklopu Festivala rukometa održati od 15. do 18. svibnja u Poreču.

Vinkovački je klub tako ostvario povijesni rezultat. Prvi put se plasirao na završnicu Kupa Hrvatske, čime je još jednom potvrdio da bi ovo mogla biti njegova najuspješnija sezona. Naime, trenutno igraju u Ligi za prvaka, gdje drže visoko četvrto mjesto, koje bi ih moglo odvesti i u Europski kup. Rukometaši NEXE-a vratili su se na završni turnir, nakon što su prošlogodišnji propustili jer su ih u četvrtfinalu svladale Sesvete, koje su se i ovaj put domogle Final Foura nakon pobjede nad Osijekom, 29:33. Očekivano, na Final Four plasirao se i Zagreb, pobjedom u Trogiru 28:40. NEXE je pet puta igrao finale Kupa Hrvatske, posljednji put 2022. godine. Svih pet puta bolji od njega bio je Zagreb. Najbliži trofeju bio je 2017., kada je u finalu poražen nakon izvođenja sedmeraca. NEXE je u tom susretu propustio priliku doći do toliko željenog trofeja i tijekom 60 minuta igre. Naravno, želja je rukometaša NEXE-a konačno u Našice donijeti jedan trofej. Bio bi to "melem na ranu" vrlo turbulentne sezone. Na Final Fouru prvi put će se tako naći dva slavonska kluba. Osim NEXE-a i Bjelin Spačve završnicu Kupa igrali su još Đakovo i Osijek. Đakovčani su bili finalisti Kupa 1998. Na Final Fouru su bili 2006. godine. Turnir se igrao u Našicama i Osijeku, a Đakovčane je predvodio tada 18-godišnji Domagoj Duvnjak. Potporu je imao u kasnijem šogoru Marku Kopljaru. U polufinalu je Đakovo u Našicama poraženo od Medveščak Agrama, u čijim je redovima tada igrao još jedan kasniji reprezentativac rodom iz Slavonije, Damir Bičanić, inače Duvnjakov vjenčani kum. Bičanić je bio dijelom momčadi Osijeka koja se dvaput plasirala na završni turnir Kupa. S klupe je RK Osijek tada vodio Ivo Duvnjak, naravno otac današnjeg kapetana hrvatske reprezentacije. Prvi put bilo je to u Umagu 2003., kada su Osječani poraženi od domaćina, a drugi put dvije godine poslije, kada su iskoristili domaćinstvo, te se u Osijeku plasirali u finale, gdje su naravno poraženi od Zagreba.

Vinkovci slave

Vratimo se povijesnom danu za vinkovački rukomet. Treći put ove sezone Vinkovčani su svladali Poreč. Dobro su predvidjeli iz redova Bjelin Spačve da će to biti drukčija utakmica od dvije prethodne. Primjerice, u posljednjem susretu u Ligi za prvaka Poreč je stradao u Vinkovcima s deset razlike. Ovaj put domaćini Vinkovčani pobijedili su s rezultatom 34:30. Držali su domaći konce u rukama veći dio susreta. Izvrstan je ponovno bio Sandro Kolar, u jednom trenutku Vinkovčani su imali i šest pogodaka prednosti, pa je bilo jasno dao će ih rukometaši Poreča krajem svibnja moći gledati s tribina u završnici Kupa. Napadački kod domaćina sjajnu večer imali su vanjski pucači, Patrik Maroš je postigao devet, a Filip Mažurana sedam pogodaka.

NEXE nije dopustio iznenađenje

Rukometašima NEXE-a trebalo je ponovno neko vrijeme da dođu na radnu temperaturu kako bi u Velikoj Gorici postavili stvari na svoje mjesto. Gorica je u 5. minuti povela sa 4:1, a gosti su prvi put imali prednost u 13. minuti. Do odmora su već otišli na "plus šest" (13:19). Zaprijetio je domaćin u 37. minuti, stigao na "minus četiri", zagrijao dlanove publike, ali su gosti tu prijetnju ozbiljno shvatili, te susret ipak uveli u mirnije razdoblje. Završilo je na kraju 31:38 za NEXE. Osam pogodaka kod domaćina dao je Jakov Dujić, a sedam Matej Svržnjak. Kod NEXE-a najučinkovitiji je bio Manuel Štrlek sa sedam pogodaka, a odlično izdanje imao je i reprezentativni vratar Dominik Kuzmanović. NEXE je u Velikoj Gorici nastupio bez suspendiranog Marka Bezjaka, čije su mjesto u organizaciji igre rasporedili Jotić, Gadža, Velkavrh i Cenić. Uz to nije bilo ni ozlijeđenog Luke Moslavca, za kojeg se vjeruje kako će se oporaviti do jako važne subotnje utakmice u Ligi za prvaka protiv Sesveta.

Krešimir Lacković
GORICA        31 (13)

NEXE        38 (19)

VELIKA GORICA - GSD Velika Gorica. Suci:Filip Skendrović, Dominik Trčak (Samobor)

GORICA: Turčić (4+0), Ceković 2, Turkalj, Dujić 8, Čakarić, Solariček, Sorić (4+0), Laljek 4, Jozepović, Malin 2, Svržnjak 7, Barišić, Starčević 4, Cikatić 4

Trener: Matej Mišković

RK NEXE: Kuzmanović (8+3), Račić 1, Bakić 4, Vejin, Marguč 2, Car (3+0), Jotić 4, Manci Mičević 4, Velkavrh 1, Gadža 1, Štrlek 7, Tomić 3, Cenić 2, Cohen 2, Melić 5, Pribetić 1

Sedmerci: Gorica: 7-4; NEXE: 3-3; Isključenja: Gorica: 4 minute (Starčević 2, Cikatić 2); NEXE: 8 minuta (Račić 2+2, Bakić 2, Štrlek 2)

BJELIN SPAČVA       34 (15)

POREČ        30 (13)

VINKOVCI - Dvorana Osnovne škole Bartola Kašića. Suci: Ante Pavić i Mate Torbarina Zadar

BJELIN SPAČVA VINKOVCI: Kolar, Stojanović, Zovak 2, Maroš 9, Greganić 2, Nađ 1, Žulj 2, Božičević 3, Matanović 6-2, Lasić, Mažurana 7, Pekić, Kuže 2, Jakirčević, Arsić i Hideg

POREČ: Muranović, Mataija, Krajcar 6, Rušnjak, Car 3, Boka 1, Vladić 1, Krupić 6, Malinarich 3, Rađaković 4-2, Čopić, Ivanković 4, Bajan, Čorić i Ljubić 2

SEDMERCI: Bjelin Spačva-Vinkovci 3-3, Poreč 2-2; ISKLJUČENJA: Bjelin Spačva-Vinkovci 8 minuta Nađ 2+2, Mažurana 2, Pekić 2; Poreč minuta Krajcar 2+2, Malinarich 2+2