REMI NA STARTU DRUGOG DIJELA SEZONE

Osijek je rano poveo preko Špoljarića, a Rijeka je do boda došla iz spornog kaznenog udarca
Objavljeno 21. siječnja, 2023.

Osijek nije uspio doći do željene pobjede na startu drugog dijela sezone. Bod iz Gradskog vrta odnijela je Rijeka u utakmici koju su okarakterizirali teški vremenski uvjeti, sporna odluka Kolarića kod dosuđivanja kaznenog udarca za Rijeku, te prvi prvenstveni pogodak Josipa Špoljarića nakon dvije i pol godine. Osijek je odlično odigrao prvih 25 minuta, a onda je nestao s terena jer je prestao kombinirati. Kasnije je Rijeka uzela konce igre u svoje ruke, bijelo-plavi su se prilično mučili, a kada se sve sagleda remi je i najrealniji ishod tog susreta koji je u gotovo svim statističkim pokazateljima bio izjednačen.

Nategnuti penal za Rijeku

Kratko je trajalo početno ispitivanje snaga tek nekih pet minuta, a onda je Labrović prvi put stavljen na kušnju. Jurčević je ubacio prizemnu loptu slijeva na koju je naletio Mierez, pucao prizemno, a se vratar Rijeke dobro snašao i nogom uspio obraniti taj pokušaj. Osijek je krenuo odlučno pa je brzo nagrađen za takav početak. U devetoj minuti Caktaš je ubacio iz desnog kuta, Žaper je s druge vratnice loptu vratio u peterac gdje ju je Špoljarić glavom sproveo u mrežu za rano vodstvo bijelo-plavih.

Osječani su nastavili pritiskati, pa je samo dvije minute kasnije nakon Lovrićeve povratne lopte Caktaš pucao vanjskim dijelom kopačke zamalo pored vrata.Već u sljedećem napadu Labrović je opet bio na iskušenju kada je raspoloženi Lovrić projurio po lijevoj strani, pa pucao iskosa sa pet-šest metara, ali je gotujući portir još jednom vrlo spretno nogom loptu skrenuo u korner. Prvih 25. minuta Osječani su imali potpunu dominaciju, a onda su počeli popuštati. Rijeka je prvi put zaprijetila u 28. minuti kada je Marin pred vratima pronašao Frigana koji je iz teške pozicije zamalo bio neprecizan. Kako je vrijeme odmicalo Osječani su izgubili na agresivnosti što su gosti znali iskoristiti. Ivušić je bio sve zaposleniji, ali su u pitanju uglavnom bili udarci iz daljine. Ipak, u završnici prvog dijela došli do izjednačenja, rekli bismo ni krivi ni dužni.

U 35. minuti Riječani su kombinirali nakon kornera, Marin je pokušao loptu ubaciti pred vrata, a ona je pogodila Lovrića u ruku. Sudac Kolarić je odmah pokazao na bijelu točku, ali situacija je bila vrlo sporna jer s tribina se činilo kako je Lovrićeva ruka bila uz tijelo, a uz to je naglašeno želio izbjeći kontakt. Vijećanje s VAR sobom trajalo je gotovo tri minute nakon čega je Kolarić ostao pri svojoj odluci. Nama se ona činila vrlo nategnuta, ali Frigan je uzeo zalet i sigurno pogodio gornji desni kut iz kaznenog udarca za poravnanje rezultata. Taj je pogodak unio određenu nervozu u osječke redove pa su se počele događati neforsirane pogreške. Bilo je nekoliko neugodnih situacija pred Ivušićem ali su one ipak raščićene, a u posljednjim sekundama prvog dijela malo je nedostajalo da Osijek opet dođe u vodstvo. Opet Lovrić uputio neugodnu prizemnu loptu pred vrata, a tamo je Galešić ispred Miereza umalo pogodio vlastitu mrežu, ali je na njegovu i sreću Rijeke ta lopta otišla preko grede.

VAR ugasio radost

Snijeg je tijekom prvog dijela dobro zabijelio travnjak Gradskog vrta, pa su u poluvremenu ljudi za održavanje terena morali linije izvući crvenom bojom. Rijeka je s boljom igrom nastavila i u drugom dijelu susreta,. Osijek se mučio s kontrolom lopte posebno u sredini terena, pa je češće bio u obrambenom gardu. Napadati je pokušavao dugačim loptama što je bilo potpuno neuspješno. Riječani su bolje kombinirali premda je teren bio vrlo težak za igru. U 55. minuti neugodno je bilo pred Ivušićem nakon ubajača iz kuta Grgić je pucao glavom, a Ivušić je odlično intervenirao i spriječio vodstvo gostiju. I toj prilici prethodila sporna situacija jer se činilo kako je Frigan u zaleđu, ali je umjesto toga dosuđen korner iz kojeg je došlo do te prilike. U 61. minuti Galešić je vrlo oštro "ušao" zglob Jurčeviću start je bio na rubu crvenog kartona ali se Kolarić odlučio samo za javnu opomenu.

Osijekova igra praktično nije postojala, pa su njegovi napadači bili posve odsječeni, Uz to, Rijeka je bila daleko bolja na drugim loptama čime je držala kontrolu na sredini terena. U završnici susreta Osječani su nošeni podrškom s tribina pokušali iščupati pobjedu. U 88. minuti Lovrić je imao dobru priliku za pogodak koji bi vjerojatno bio pobjednički, ali Labrović nije dao. Samo minutu kasnije erupcija oduševljenja koja je nije dugo trajala. Jurčević je ubacio slijeva, Mierez je glavom spustio loptu za mladog debitanta 16-godišnjeg Živkovića koji ju je poslao u mrežu. No, učinio je to iz zaleđa premda se pomoćni sudac nije oglasio, ali nakon duge provjere VAR-a koji je malo nije, pa malo jest bio u funkciji, pogodak, opravdano (Živković je bio u zaleđu), ipak nije priznat pa je susret završio bez pobjednika. D.Keler

Standings provided by Sofascore

OSIJEK – Stadion Gradski vrt. Vrijeme hladno sa snijegom. Teren težak za igru. Gledatelja: 2028. Sudac: Patrik Kolarić (Čakovec) - 5. Strijelci: 1:0 Špoljarić (9), 1:1 Frigan (38-11m). Žuti kartoni: Vukčević, Galešić (Rijeka). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: NEDILJKO LABROVIĆ (RIJEKA)