PONOVNO U TOP 10

Hrvatska 2022. završava kao sedma na FIFA-inoj ljestvici
Objavljeno 23. prosinca, 2022.

Nakon osvajanja trećeg mjesta na Svjetskom prvenstvu u Kataru, hrvatska nogometna reprezentacija napredovala je na najnovijoj FIFA-inoj ljestvici i sad se nalazi na sedmom mjestu. Vatreni će tako godinu završiti kao sedma momčad svijeta, boravak u TOP 10 samo je potvrda vrijednosti naše selekcije. Argentinci još slave naslov svjetskog prvaka, ali u FIFA-inom poretku nisu na samom vrhu. Prvo mjesto rezervirano je za njihove susjede i velike rivale Brazilce. "Gaučosi" će 2022. godinu završiti kao drugi u poretku, a treća je Francuska koja je igrala u finalu u Kataru. Belgija, koja je uoči SP-a, bila druga na FIFA-inoj ljestvici, pala je na četvrto mjesto. Ništa iznenađujuće, iza Belgijaca je očajna svjetska smotra, pored Hrvatske i Maroka nisu mogli proći skupinu i prerano su iz Dohe otišli kući. Ispred Hrvatske su još Engleska i Nizozemska, a iza su nogometne sile kao Italija, Portugal i Španjolska. Maroko koji je na SP-u bio senzacija i u borbi za treće mjesto izgubio od Hrvatske s 2:1 napredovao je 11 mjesta i popeo se na 11. poziciju.

Jedno veliko natjecanje je završilo, Hrvatska je u Kataru uzela odličje, ali nema previše vremena za slavlje jer sljedeća godina nosi nove izazove. Vatreni igraju završni turnir Lige nacija, ali i kvalifikacije za Europsko prvenstvo koje će se 2024. godine održavati u Njemačkoj. Od hrvatskih suparnika u kvalifikacijama za Euro, koje počinju u ožujku, najbolje je rangiran Wales koji je u odnosu na ljestvicu iz listopada pao devet mjesta, s 19. na 28. poziciju. Turska je napredovala jedno mjesto i sada je 44. reprezentacija svijeta. Armenija je pala s 93. na 95. mjesto na ljestvici, a Latvija se popela sa 134. na 133. mjesto. Lista nije Sveto pismo i ne oslikava najbolje stanje stvari, ali već po njoj se može zaključiti kako je Hrvatska apsolutni favorit za prvo mjesto u svojoj kvalifikacijskoj skupini koje vodi na Euro u Njemačkoj. I. Li.