OSVRT NA 17. KOLO HT PRVE HNL

Vodeća četvorka bez krivog koraka
Objavljeno 29. studenog, 2021.
Vodeća četvorka uspješno je prošla izazove u 17. kolu HT Prve HNL. Neki lakše, neki teže, ali vodeći klubovi ostali su na istom razmaku. Osijek je vodeću poziciju zadržao pobjedom nad Lokomotivom koja je samo naoko bila laka. Konačni rezultat neće sugerirati uzbudljivu utakmicu u kojoj su bijelo-plavi za pobjedu morali napraviti rezultatski preokret, a osigurali su je tek u samoj završnici susreta. Svega je bilo u tom okršaju. “Lokosi” su poveli u Gradskom vrtu, pa 20-ak minuta prije kraja ostali s čovjekom manje, a poznato je kako Osijek u tom razdoblju, ako nema željeni rezultat, napravi žestok pritisak. I ovaj put je bilo tako, a on je donio pogodak Dakua za 2:1, a u sudačkoj nadoknadi Fiolić je samo potvrdio nova tri boda za Osijek. Ostat će misterij je li Žaper u 83. minuti postigao regularan pogodak kada se lopta nakon njegova udarca od grede odbila, čini se, iza linije vrata, ali u VAR sobi su drukčije vidjeli tu situaciju, pa pogodak nije priznat. Ipak, Osijek je kasnije svejedno uspio doći do trijumfa. Najlakše je do novih bodova došao Hajduk koji je sa po dva pogotka u svakom poluvremenu “torpedirao” Istru 1961. Novi trener Splićana Valdas Dabrauskas uspio je u momčad donijeti novu energiju, pa otkako je na klupi, Hajduk je povezao tri uzastopne pobjede. Puno teže su do bodova došli Rijeka i Dinamo. Riječani su u Koprivnici imali lagodnu situaciju jer su 20-ak minuta prije kraja imali prednost od 2:0. No Slaven Belupo se odbijao predati, pa je smanjio zaostatak, a u 86. minuti imao je veliku priliku za izjednačenje jer je dobio kazneni udarac. Međutim, udarac Hadžića obranio je Zlomislić te je Rijeci sačuvao pobjedu. Ni Dinamu nije bilo lako u Šibeniku. Rano su “modri” poveli, ali domaći je poravnao preko svog prvog “topnika” Marina Jakoliša. No samo pet minuta kasnije vlastitu mrežu pogodio je Stefan Simić, inače igrač Dinama na posudbi u Šibeniku, pa su Zagrepčani ipak kući odnijeli cijeli plijen. Na petu poziciju vratila se Gorica pobjedom u gostima nad Hrvatskim dragovoljcem. Čovjek odluke kao i mnogo puta dosad bio je Kristijan Lovrić, koji je zabio u 70. minuti i Velikogoričanima donio vrijedna tri boda. “Dragovoljci” tako ostaju zakovani za samo dno tablice i trebat će im nešto posebno kako bi se izvukli iz te pozicije. No zato je u vrhu strašna gužva. Prve četiri momčadi “natiskale” su se u četiri boda, a do kraja jeseni očekuju nas još tri utakmice u kojima će te momčadi međusobno odmjeravati snage. Već sljedeće kolo donosi najveći derbi našeg nogometa Dinamo - Hajduk u Maksimiru, kasnije tijekom tjedna Rijeka i Osijek odigrat će zaostali susret 14. kola, a u posljednjoj jesenskoj rundi Osječani će gostovati i na Poljudu. Uzbudljiva će biti završnica prvog dijela sezone.

Inače, u ovom kolu postignuto je 15 pogodaka, što je lijepih tri po utakmici u prosjeku, a gledatelja je opet bilo malo. Ukupno tek 6966 ili 1393 po susretu. Najviše ih je bilo u Splitu, 4560 ih je gledalo susret Hajduk - Istra 1961.

Dalibor Keler

Standings provided by SofaScore LiveScore
REZULTATI 17. KOLA
Osijek - Lokomotiva 3:1, Hajduk - Istra 1961 4:0, Hrvatski dragovoljac - Gorica 0:1, Slaven Belupo - Rijeka 1:2, Šibenik - Dinamo 1:2.