Zdravlje
NJEGA NOKTIJU KOD KUĆE

Zanoktice se pojavljuju kad je koža previše suha
Objavljeno 10. svibnja, 2021.
Kad čistite kuću agresivnim kemikalijama, obvezno stavite zaštitne rukavice

Budući da svi provodimo mnogo više vremena u zatvorenom, savršenu manikuru kao iz salona možete napraviti i u udobnosti svog doma.

Baš kao što se i kosa prije oblikovanja mora pripremiti i nahraniti različitim maskama i uljima, tako prije početka manikure moramo pripremiti i nokte. Uvijek valja početi s čistim rukama - prije manikure operite ruke i hidratizirajte ih kremom. Nikako nemojte namakati nokte u vodu, jer će manikura trajati kraće nego inače. Pronađite ulje za zanoktice i nanesite ga prije nego što počnete. Kokosovo ili maslinovo ulje mogu poslužiti kao dobra alternativa.

Sljedeći važan korak u postizanju savršenih noktiju odgovarajući je pribor. Kako bismo postigli sjajan izgled noktiju, trebat će vam grickalica, rašpica i potisnik za kožicu.. Najbolje su rašpice koje na sebi imaju četiri dijela - za skraćivanje noktiju, za oblikovanje, za izravnavanje i za poliranje - sve je to potrebno kako bi se izravnala površina noktiju i pripremili ih za lak.

Zanoktice nagrđuju svaku ruku, čak i kad imate lijepe i uredno nalakirane nokte, izgledat ćete neuredno i zapušteno. Ali nije problem samo u estetici. Zanoktice se moraju liječiti kako ne bi došlo do infekcije, što vodi u gnojnu upalu koja je izrazito neugodna i bolna, i može dovesti čak i do gubitka nokta.

Zanoktice se javljaju zbog upalnog procesa na korijenu nokta, a nastaju kad tanka kožica koja prekriva korijen nokta naglo pukne. Do pucanja dolazi zato što nokat raste mnogo brže nego kožica, pa se ona razvlači dok ne pukne i dok se ne stvori ranica. Ako se upala ne liječi na vrijeme, proširit će se pod sam nokat, što će još više pojačati bolove, objašnjavaju stručnjaci te otkrivaju najbolje načine da sami izliječite i održavate zanoktice.

Ako po svom mobilnom telefonu tipkate isključivo noktima, to ih uvelike može oštetiti, izazvati krhkost i lomljenje. Kako biste to spriječili, neka nokti budu kratki, a tipkajte jagodicama prstiju. Zanoktice se najlakše pojavljuju kad je koža oko noktiju isušena. Tada se gubi prirodna masnoća koja im daje elastičnost, a tome naročito pogoduju niske temperature i jak vjetar. Zato je važno da zimi i u rano proljeće što češće mažete ruke hidratantnim i hranjivim kremama. Naročito je dobar vitamin E u kapsulama - probušite kapsulu i masirajte zanoktice uljem iz nje.

Kad čistite kuću agresivnim kemikalijama, ili nešto ribate vrućom vodom, obvezno stavite zaštitne rukavice. Po hladnom vremenu i jakom vjetru također nosite tople rukavice. Ruke moramo prati, ali ako to radimo više od deset puta dnevno, ne gine nam dermatitis, čiji su simptomi crvenilo, svrbež i perutanje. Da se to ne bi dogodilo, ruke nemojte prati vrelom vodom, jer ona trenutačno izvlači svu vlagu iz kože. Upotrebljavajte blage sapune, najbolje s glicerinom te nakon svakog pranja dobro obrišite ruke mekanim ručnikom. Pritom pazite da vam koža oko noktiju ne ostane vlažna.

Kad se zanoktice pojave, moramo ih izliječiti. Pomiješajte žlicu meda, dvije žlice limunovog soka i pola čaše tople vode, pa u to potopite ruke i držite petnaestak minuta. Potom ih prirodno osušite, a zatim isperite mlakom vodom.

Potiskivačem pogurajte omekšane zanoktice tako da ploča nokta ostane potpuno čista, a donji rubovi definirani. Potiskivač mora biti oštar i samo vaš. Pribor za nokte ne dijelite ni sa kim, jer u suprotnom raste rizik od infekcija.

Škaricama za zanoktice izrežite samo onaj dio kožice koji je iskidan i koji je očito višak. Nakon toga umasirajte toplo maslinovo ulje u zanoktice i pričekajte da ga koža upije. Nemojte prati ruke bar dva sata. Kada jednom uklonite mrtvu kožu oko nokta od koje nastaju zanoktice, onda se potrudite da se ta koža više ne skuplja, tako što ćete ju redovito potiskivati.

Već je svima poznato da prehrana utječe na zdravlje noktiju i stvaranje zanoktica. Zato jedite ribu, žitarice, voće i povrće, odnosno sve namirnice bogate vitaminima A, B, C, D i E. Osigurajte organizmu dovoljno cinka i kalcija, oni su također važni za održavanje zdravlja noktiju. Izbjegavajte alkohol i šećer.
Jasminka Knežević
Savjet
njega noktiju kod kuće
Ako po mobilnom telefonu tipkate isključivo noktima, to ih može oštetiti te izazvati krhkost i lomljenje
Ne zaboravite bazni sloj
Ako se odlučite za standardni lak za nokte, pronađite onaj koji u sebi ne sadrži oštre kemikalije koje potencijalno mogu prouzročiti štetu na noktima. Važan je savjet da nikako ne zaboravite nanijeti bazni sloj, jer on će pomoći da lak bolje prianja za nokte i duže traje. Ako lak za nokte sam po sebi nije dovoljan i želite nešto više, uvijek možete isprobati gel manikuru.
I nokti mogu izgubiti vlagu
Baš poput naše kože i nokti mogu izgubiti vlagu i postati suhi, krhki i lomljivi, pa je mnogo toga što treba uzeti u obzir kako bismo im ponovno vratili elastičnost. Nokti rastu iznutra, pa je ono što je najvažnije za rast noktiju ispod njihove kutikule i duboko u prstu. Manikura može biti kratkoročno rješenje, ali dugoročno rješenje trebalo bi potražiti u nekim životnim navikama i bitno ih promijeniti.
Hrana za zdrave nokte
Konkavni ili umorni nokti mogu biti izazvani niskom razinom željeza ili anemijom. Željezo pomaže u stvaranju hemoglobina, molekule koja pomaže dovesti kisik do noktiju, a bez željeza nokti neće toliko brzo rasti. Najbolji način da to spriječimo je taj da u prehranu uključimo namirnice bogate željezom, poput govedine, špinata, graha i mahunarki, školjki, pa čak i tamne čokolade.
Možda ste propustili...
Najčitanije iz rubrike