OSVRT NA 24. KOLO HT PRVE HNL

Dinamo se odvaja, Istra 1961 hvata priključak
Objavljeno 9. ožujka, 2021.
Raspored 24. kola HT Prve HNL donio je dva derbija iz kojih je najveći profit izvukao Dinamo, koji se na vrhu ljestvice od Osijeka odvojio na dva boda uz utakmicu manje. "Modri" si na svom stadionu nisu dopustili nikakvo iznenađenje u okršaju s Rijekom, koja ih je nedavno svladala u zaostalom susretu. Ovaj put Dinamo je bio siguran, zabio je po jedan pogodak u svakom poluvremenu i došao do pobjede, koja ga je učvrstila na vrhu tablice. U tome mu je pomogao remi njegovih prvih pratitelja u međusobnom susretu Osijeka i Gorice. Taj je susret igran u Gradskom vrtu, a Velikogoričani su do pred sam kraj susreta bili nadomak pobjede, a onda je nastao pravi show. Osijek je izjednačio iz kaznenog udarca u prvoj minuti sudačke nadoknade, a u petoj minuti dodatnog vremena Erceg je, činilo se, pogodio za nevjerojatan preokret. No uslijedilo je kontroverzno uključivanje VAR sobe koja je sugerirala zaleđe napadača Osijeka iako ne postoji nijedna jasna snimka koja bi ga potvrdila. Trener Osijeka Nenad Bjelica bio je bijesan na VAR sobu i tu odluku o nepriznavanju pogotka čime je Osijek ostao uskraćen za dva važna boda. Taj derbi nije pružio osobit užitak jer je bio tvrd i s malo prilika sve do tih posljednjih sedam-osam minuta kada su se uzbuđenja pred vratima Gorice redala kao na tekućoj vrpci. No završilo je bez pobjednika, čemu se definitivno najviše radovao Dinamo. Iznimno vrijednu pobjedu postigla je Istra 1961 u susretu protiv Šibenika. To je bila zanimljiva utakmica u kojoj su Šibenčani na odmoru vodili s 1:0, a Puljani su u prvih 20-ak minuta nastavka s tri pogotka preokrenuli rezultat, Šibenik se nije predavao jer je smanjio na 3:2, ali se nije uspio načiniti novi preokret. Tim bodovima Istra 1961 uhvatila je priključak s klubovima koji su ispred nje, a "utakmicu svih utakmica" odigrat će sutra, kada se u zaostalom susretu na svom terenu sastaju s Lokomotivom, koja im je udaljena tri boda na devetom mjestu, koje osigurava nastavak prvoligaškog života. S uspješnim rezultatima otkako je kormilo preuzeo Paolo Tramezzani nastavlja Hajduk. U ovom kolu na Poljudu je pao Varaždin, a sve je bilo riješeno nakon prvih 45 minuta u kojima je Hajduk stekao dva pogotka prednosti. Derbi začelja u Koprivnici su igrali Slaven Belupo i Lokomotiva. Završilo je bez pobjednika i pogodaka, što je rezultat koji ostavlja nelagodu kod oba suparnika jer ih čeka teška bitka za opstanak.

Ni ovo kolo nije donijelo nekakvu posebnu efikasnost. Postignuto je 11 pogodaka, to je nešto manje od dva po utakmici. Kako se sezona bliži kraju, susreti su sve tvrđi i neizvjesniji jer se rasplamsava bitka za opstanak, a još uvijek je uzbudljivo i na vrhu tablice. Važan ključ te borbe za naslov drži Hajduk, koji tek treba ugostiti Dinamo u zaostalom susretu. Pobijede li Splićani vječnog rivala, ostat će gusto i na vrhu ljestvice.

Dalibor Keler
REZULTATI 24. KOLA
Istra 1961 - Šibenik 3:2, Slaven Belupo - Lokomotiva 0:0, Hajduk - Varaždin 2:0, Osijek - Gorica 1:1, Dinamo - Rijeka 2:0.