ONLINE ŠAHOVSKO PRVENSTVO EUROPE ZA MLADE

Josipa, Matej i Ester prema očekivanju
Objavljeno 24. rujna, 2020.
Hrvatska je bila jedna od postaja online Europskog prvenstva u ubrzanom šahu za uzrast do 12, 14, 16 i 18 godina, a kod nas se igralo u Vukovaru, Zagrebu i Zadru. U Vukovaru su nastupili najbolji s istoka države, Vukovarka Josipa Zovko u uzrastu do 12 godina, u U-12 se natjecao i Osječanin Matej Borzan, a Ester Jurić iz Strizivojne branila je boje Hrvatske do 16 godina. Ovogodišnja europska šahovska smotra za mlade održala se u neobičnim okolnostima, zbog korone stotine natjecatelja nije se okupilo u jednom gradu i na istom mjestu, nego su igralo online svatko u svojoj državi, uz budni pogled suca i kamera. U sportskoj dvorani u Borovu naselju Josipa Zovko je nakon devet kola osvojila četiri boda, što joj je bilo dovoljno za plasman u sredini europskog poretka, Borzan je s tri boda bio 90., a Ester je također osvojila tri boda i bila 66. No Ester nije odigrala posljednja dva kola, u nedjelju je imala krizmu, pa je propustila završni dan EP-a.

Na online prvenstvu za mlade sudjelovalo je 40 europskih šahovskih federacija, igralo se devet kola prema švicarskom sustavu, a tempo igre bio je 25 minuta po igraču plus pet sekundi dodatka za svaki potez. I. Li.