BURNO POLUFINALE KUPA NA RUJEVICI

Očajni sudac Igor Pajač "iz očiju" ukrao Osijeku plasman u finale Kupa
Objavljeno 31. svibnja, 2020.
Osijek je imao 2:0, a onda su Riječani uz veliku sudačku pomoć preokrenuli rezultat

Na nevjerojatan su način nogometaši Osijeka ostali uskraćeni za plasman u finale Kupa. Bijelo-plavi su na Rujevici do 56. minute imali vodstvo 2:0, izgledali vrlo dobro na terenu, a onda je Rijeka dobila novu snagu u liku suca Igora Pajača koji je sa dvije kontroverzne odluke uništio Osijekov san o plasmanu u finale.

Prvo je u 56. minuti Kleinheisleru dao drugi žuti karton nakon starta koji nije bio ni prekršaj, a u 70. minuti dosudio je kazneni udarac koji je bio vrlo nategnut iz kojeg je Čolak izjednačio. Te nepravde posve su uništile stabilnost osječke momčadi što uopće nije ni čudo. Za sve što je Osijek doživio na Rujevici od strane "ljudi u crnom" postoji samo jedna riječ - sramota.

Bočkaj za vodstvo

Od početka susreta vidljivo je bilo kako su se oba trenera odlučila zaigrati maksimalno agresivno na sredini terena i na taj način sprječavati suparničke akcije u samom začetku. Osijek je dobro izgledao u tim početnim minutama. Dobro su bili postavljeni i pravovremeni osječki nogometaši pa nisu dopustili domaćinu da se razmaše, a s druge strane su njegovu obranu napadali vrlo visoko ne dopuštajući joj mirno iznošenje lopte. U prvih 15-ak minuta igralo se vrlo živo,ali bez većih prijetnji za vratare i tek jednim udarcem prema vratima koji je u 15. minuti iz voleja s ruba kaznenog prostora uputio Lepinjica, ali je taj pokušaj otišao preko grede. Onda je Osijek prvu svoju priliku pretvorio u vodstvo. U 16. minuti Igor Silva je pasom od nekih 20-ak metara odlično pronašao Bočkaja ispred riječkih vrata, a on je sa šest metara šutirao, lopta je na putu prema vratima pogodila Capana koji je želio blokirati taj udarac i završila u mreži. Riječani su nakon toga pokušali još podignuti tempo igre jer su u prvom dijelu igrali s vjetrom u leđa. Njihove napadačke akcije uglavnom su išle preko bokova, a posebno je aktivan bio Tomečak na desnoj strani, no obrana Osijeka i vratar Ivušić uspješno su neutralizirali sve te pokušaje. Osječani su, pak, u tih prvih pola sata imali dosta udaraca iz kuta, ali Bočkaj nikako nije uspijevao namjestiti nogu. Uporno je i bezuspješno tražio Marića na drugoj vratnici. Nakon takvog jednog ubačaja iz kuta u nastavku akcije Osijek je došao do prilike za novi pogodak. Marić je ubacio zdesna, Galović je glavom loše zahvatio loptu pa je to ispala asistencija za Grezdu koji je bio na pet metara od vrata na drugoj vratnici, ali je promašio cijelu loptu. Rijeka je uporno pokušavala preko bokova, a jedna takva akcija donijela joj je i jedinu ozbiljniju priliku u prvom dijelu. U 38. minuti Tomečak je ubacio s desne strane, a najbolji domaći strijelac Čolak dočekao je taj ubačaj na prvoj vratnici pucao glavom no nije bio precizan. U samoj završnici prvog dijela obrana Rijeke počela je dosta griješiti pod pritiskom Osijeka. Vrlo je aktivan na tom planu bio Grezda koji je prvo uspio ukrasti loptu vrataru Panduru, ali kasnije nije pronašao nikog od suigrača, no zato je u 44. minuti puno bolje iskoristio poklon Galovića koji je loše izveo pokušaj vraćanja lopte svom vrataru, Grezda je poslužio Marića koji je bio u velikoj prilici ali je sa sedam metara prebacio vrata. Tako se na odmor otišlo s minimalnim, ali posve zasluženim vodstvom Osijeka koji je pružio dobru igru u tih prvih 45 minuta.

Rijeka na Pajačev pogon

Vrlo sadržajan je bio početak drugog poluvremena. Već u 48. minuti Osijek je udvostručio svoju prednost. Nesigurnosti u obrani Rijeke su se nastavile. Loše dodavanje vratara Pandura presjekao je Bočkaj i onda snažnim udarcem s ruba kaznenog prostora iskosa s lijeve strane snažnim udarcem pogodio suprotni lijevi kut. Nedugo nakon toga imao je Žaper veliku priliku za treći pogodak, ali je iz vrlo izgledne situacije s desetak metara pucao mlako pa je Pandur obranio taj pokušaj. No, taj nalet Osijeka ubrzo je sasječen. U 56. minuti Kleinheisler je dobio drugi žuti karton i morao u svlačionicu. Ostao je dojam kako je sudac Pajač pogriješio u toj situaciji jer Mađar u tom startu nije bio u kontaktu s igračem Rijeke, pa nejasno zbog čega se nije oglasio VAR. No, Pajač nije provjeravao situaciju pa su Osječani nastavili s čovjekom manje na terenu. Naravno, to isključenje promijenilo je odnos snaga na terenu. Riječani su zavladali situacijom, a ubrzo su uspjeli i smanjiti zaostatak. U 66. minuti Murić je snažnim udarcem sa desetak metara pogodio desni kut. Samo četiri minute kasnije nova kontroverzna odluka suca Pajača koji je dvoboj Talysa i Capan u kaznenom prostoru procijenio kao prekršaj za kazneni udarac. Izazvalo je to žučne reakcije Osječana, ali one nisu promijenile odluku Pajača, pa je Čolak dobio priliku s "bijele točke" za izjednačenje koju je sigurno iskoristio. Sva ta događanja pokrenula su puno nervoze na terenu. Osječanima je i dalje puno problema zadavao Murić koji je u 82. minuti opasno pucao sa ruba kaznenog prostora ali je zamalo bio neprecizan. Osijek se jednostavno nije znao nositi sa svim tim nepravdama koje mu je nanio Pajač, pa je ubrzo doživio konačni pad. U 86. minuti sijevnula je kontra Riječana koju je pogotkom završio Yateke za konačni preokret. U završnici susreta sjevali su kartoni na sve strane, a veliku priliku za izjednačenje Osijek je imao u trećoj minuti nadoknade kada je Pandur sjajno obranio volej Igora Silve sa pet metara i zajedno sa sucem Igorom Pajačem odveo Rijeku u finale Kupa.
Dalibor Keler
RIJEKA - Stadion Rujevica. Vrijeme vjetrovito. Teren odličan. Bez gledatelja. Sudac: Igor Pajač (Zelina) - 5. Strijelci: 0:1 Bočkaj (16), 0:2 Bočkaj (48), 1:2 Murić (66), 2:2 Čolak (72-11m), 3:2 Yateke (86). Žuti kartoni: Smolčić, Halilović, Velkovski, Lepinjica, Capan (Rijeka), Kleinheisler, Žaper, Jugović, Primorac, Kulešević, Igor Silva, Ndockyt (Osijek). Crveni kartoni: Smolčić (Rijeka), Kleinheisler, Primorac (Osijek).

IGRAČ UTAKMICE: ROBERT MURIĆ (RIJEKA)

RIJEKA

3(0)

Pandur 5, Tomečak 6,5, Galović 5 (od 54. Velkovski 6), Capan 6, Smolčić 5 (od 65. Yateke 6,5), Štefulj 6, Lepinjica 7, Halilović 6 (od 54. S.Lončar 6,5), Andrijašević 6, Gorgon 5,5 (od 54. Murić 7,5), Čolak 6(od 90. Escoval -).

OSIJEK

2 (1)

Ivušić 5,5, D. Lončar 6, Škorić 6,5, Majstorović 6,5, Igor Silva 6,5, Talys 6 (od 89. Ndockyt -), Žaper 5,5 (od 88. Mbakogu -), Kleinheisler 5,5, Grezda 6,5 (od 62. Jugović 5,5), Bočkaj 7,5, Marić 6.
0:1
Igor Silva poslao je odličnu loptu s desne strane koja je prošla kroz sredinu obrane domaćih i završila na drugoj vratnici gdje ju je dočekao Bočkaj i sa pet-šest metara svladao Pandura
0:2
Pandur je pogriješio u dodavanju, a Bočkaj je to spremno dočekao i s ruba kaznenog prostora iskosa s lijeve strane snažnim udarcem neobranjivo pogodio suprotni kut
1:2
Murić je prihvatio jedan odbijanac u kaznenom prostoru Osijeka i onda silovito poslao loptu u mrežu
2:2
Kontakt Talysa i Capana u kaznenom prostoru sudac Pajač okarakterizirao je kao prekršaj za kazneni udarac koji je Čolak sigurno pretvorio u izjednačenje