Novosti
SUDBINA ULJANIK GRUPE

Vlada će ovaj tjedan odlučiti ide li se u restrukturiranje ili stečaj
Objavljeno 11. ožujka, 2019.

Vlada bi ovaj tjedan trebala donijeti odluku ide li se u restrukturiranje Uljanik grupe ili ne, istaknuto je u ponedjeljak nakon sastanka ministra gospodarstva Darka Horvata, Uprave i sindikata Uljanika te strateškog partnera Tomislava Debeljaka.


"Samo su dva puta - ili ćemo se odlučiti za restrukturiranje i ovu međufazu financirati kreditom koji u ovom trenutku neće opteretiti državni proračun niti likvidnost strateškog partnera, ili ćemo donijeti odluku da je jedino rješenje stečaj", rekao je ministar Horvat novinarima nakon višesatnog sastanka.


Strateški partner, Uprava, radnici i sindikati imaju "dobru namjeru da se uđe u proces restrukturiranja", kaže Horvat, koji je na novinarski upit odgovorio kako je i sam za restrukturiranje. Objašnjava kako je zajednički prijedlog da se ide "prema novom ‘rescue aid‘ kreditu" koji će osigurati međufinanciranje.


Ističe i kako strateški partner, vlasnik Brodosplita Tomislav Debeljak, ima "dobru želju i namjeru da svojim likvidnim sredstvima od više od 35 milijuna eura participira u stvaranju boljeg i održivijeg Uljanika".


"No, ono što je u ovom trenutku ključna prepreka i meni kao ministru i Vladi - to je da mi u jednom trenutku moramo prihvatiti činjenicu da je minus koji je u poslovanju produciran u proteklih 10, 12 ili 15 godina, negdje na razini između 900 milijuna i 1,1 milijardu eura", rekao je. I Horvat navodi da strateški partner inzistira da sve dugove prošlosti država preuzme na sebe, dok ohrabruje činjenica da mu za budućnost Uljanika ne treba ni kuna iz državnog proračuna. "To će biti rečenice, odnosno stav koji ću prenijeti premijeru, a nakon toga odluka mora biti politička. Koalicija će ju donijeti u nekoliko sljedećih dana. Bude li ona pozitivna, ići će se na sljedeću sjednicu Vlade s određenim garancijama oko ovog modela. Ako te odluke ne bude, na sljedećoj sjednici Vlade dat će se određena rješenja odnosno odluku bez obzira bila ona pozitivna, ili negativna za radnike i sindikate", rekao je Horvat.


Ministar je najavio i kako će u utorak, za kada je zakazano ročište u sklopu prethodnog postupka radi utvrđivanja pretpostavki za otvaranje stečajnog postupka nad 3. majem pokušati uvjeriti sutkinju da su se stekli uvjeti da do stečaja ne dođe, a vidjet će se hoće li ona to prihvatiti ili neće.


Odgovarajući na niz novinarskih pitanja Horvat je rekao kako će eventualni stečaj Uljanik grupe državu koštati između 800 i 900 milijuna eura, a za restrukturiranje treba od 860 milijuna do 1,1 milijardu eura.


I vlasnik Brodosplita Tomislav Debeljak ističe kako je razlika između stečaja i restrukturiranja Uljanika "vjerojatno relativno mala, oko milijardu kuna". Debeljak je ponovio da gubitke iz prošlosti, i prema smjernicama Europske unije, trebaju pokriti dioničari i vjerovnici Uljanika, a da kasnije on od države neće tražiti ništa. "Mi kao strateški partner dajemo budućnost, mi se ne bavimo prošlošću", rekao je Debaljak.
Izrazio je spremnost da pomognu u financiranju dovršetka gradnje brodova, što će povećati likvidnost i pomoći da se smanje gubitci. H
"POČETAK KRAJA"
I predstavnici sindikata ističu kako se ovaj tjedan očekuje odluka Vlade ide li se u restrukturiranje ili u stečaj. "Ako se ide, očekujemo da se u idućih nekoliko dana tehnički odradi posao s bankama i da prvo radnici dobiju neisplaćene plaće kako bi ostali u brodogradilištima i završavali brodove koje trebaju završiti", rekao je predsjednik SSSH Mladen Novosel, dodajući kako ne može reći kada će radnici dobiti neisplaćene plaće. Član Nadzornog odbora Uljanika Samir Hadžić ponovio je kako restrukturiranje Uljanik grupe košta otprilike koliko i stečaj. "Odluka Vlade je početak ili početak kraja", rekao je Hadžić.
Horvat je rekao kako će eventualni stečaj Uljanik grupe državu koštati između 800 i 900 milijuna eura