SP U SKIJANJU - VELESLALOM

Kristoffersen ispred Hirschera, Zubčić 19.
Objavljeno 16. veljače, 2019.
Norvežanin Henrik Kristoffersen osvojio je naslov svjetskog prvaka u veleslalomu na Svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u Areu. Fantastični Kristoffersen slavio je s ukupnim vremenom od 2:20,24 minute te imao 20 stotinki bolje vrijeme od najvećeg favorita uoči utrke i branitelja naslova Austrijanca Marcela Hirschera, koji je osvojio srebro. Vodeći nakon prve vožnje Francuz Alexis Pinturault na kraju je stigao do bronce sa 42 stotinke iza Norvežanina. U utrci u Areu nastupila su i četvorica hrvatskih skijaša od kojih je najbolji plasman ostvario 26-godišnji Filip Zubčić koji je zauzeo 19. mjesto s 2.81 sekundom zaostatka za Kristoffersenom. Elias Kolega završio je na 37. mjestu s 11.63 sekunde iza pobjednika, njegov brat Samuel 38. s 11.72 sekunde iza Kristoffersena, dok Leon Nikić nije završio drugu vožnju.
Za 24-godišnjeg Kristoffersena ovo je prva medalja sa svjetskih prvenstava, a stigla je nakon tri četvrta mjesta. Prvi do osvajača medalja bio je 2015. u Vailu u slalomu te 2017. u Sankt Moritzu i u slalomu i u veleslalomu, da bi lani na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu osvojio srebro upravo u veleslalomu. Priliku za povećanje broja medalja Kristoffersen će imati u nedjelju, kada je na programu slalom, a mladi je Norvežanin 15 od dosadašnjih 16 pobjeda u Svjetskom kupu ostvario upravo u slalomu.