OSVRT NA 20. KOLO HT PRVE HNL

Slaven Belupo slavio nakon 136 dana, Hajduku druga proljetna pobjeda
Objavljeno 12. veljače, 2019.
Nakon 20. kola HT Prve HNL možemo reći kako se većina klubova vratila na "početne položaje" uoči drugog dijela sezone. Međutim, bilo je dobrih priča, a najzanimljiva od njih dogodila se u Koprivnici, gdje je Slaven Belupo došao do prvenstvene pobjede nakon 136 dana! I to ne bilo kakve pobjede jer pala je Gorica, koja pripada među najneugodnije goste naše lige. Koprivničani su ih doslovce pomeli u početku susreta jer su već nakon 13 minuta imali 2:0, što su zadržali do kraja susreta. U proljetni dio sezone odlučno je zagazio Hajduk, koji je pobjedu u Osijeku na premijeri nadogradio s tri boda u igri s Lokomotivom i tako se sasvim primaknuo četvrtoj poziciji koja će najvjerojatnije značiti plasman u Europu. Nakon otužne jeseni u Splitu se opet rodio optimizam, što se vidjelo i po posjetu jer se na tribinama skupilo više od 17.000 gledatelja. Naime, bio je to prvi suseret splitskog kluba na domaćem terenu pred publikom nakon što je odradio kaznu od četiri utakmice pred praznim tribinama. Tri prvoplasirane momčadi Dinamo, Osijek i Rijeka teže su ili lakše došle do novih pobjeda. Dinamo je dugo lomio otpor žilave Istre 1961, a slomljen je iz diskutabilnog kaznenog udarca četiri minute prije kraja koji je realizirao Bruno Petković. Trnovit put do osvajanja bodova imao je i Osijek na gostovanju kod "fenjeraša" Rudeša. Domaćin je propustio realizirati kazneni udarac u finišu prvog poluvremena, a to kao da mu nije bilo dovoljno, pa je Osječanima još i poklonio situaciju iz koje je Mirko Marić zabio jedini, tri boda vrijedan pogodak. Iako nije bila impresivna tek kasnije se pokazalo, s obzirom na druge rezultate, koliko je vrijedan bio taj trijumf. Osječani su zadržali drugo mjesto, a jedina koja ih sada prati u stopu je Rijeka. Ona je, nakon "malih neugodnosti" protiv Gorice u prošlom kolu kod kuće, u Zaprešiću brzo pronašla put povratka na pobjedničku stazu. Istina, trebalo je Riječanima malo više vremena kako bi slomili otpor domaćina, a pitanje pobjednika riješili su na polovici drugog poluvremena kada su u osam minuta triput zatresli mrežu Intera. Uglavnom, nakon ovog kola borba za europska mjesta postala je još zanimljivija jer se u nju, s dva proljetna trijumfa, uključio i Hajduk.

Ova će runda ostati zapamćena i po još nekim statističkim pokazateljima. Bila je jedna od najneefikasnijih ove sezone jer je postignuto samo deset pogodaka, ili prosječno dva po susretu. Strijelci su nas naviknuli na nešto više standarde jer su se dosad prosjeci kretali tri pogotka po utakmici. No, zato je ovo bilo jedno od najgledanijih kola ove sezone. Naravno, to se može zahvaliti činjenici što Hajduk opet igra pred publikom na Poljudu. Njegovi navijači očito su jedva dočekali da opet mogu na tribine, pa su dobro popravili ukupan prosjek. Utakmice je gledalo 21.085 ljudi, ali samo na dvije od njih, na Poljudu i Maksimiru, bilo ih je više od tisuću, što nije dobra vijest.