uzastopni domaći poraz
Objavljeno 1. prosinca, 2018.
Osijek – Rijeka 1:2 (1:1)

OSIJEK

Osijek je doživio treći uzastopni domaći poraz. U derbiju 16. kola tri boda iz Gradskog vrta odnijela je Rijeka i to posve zasluženo. Nitko ove sezone nije tako nadigrao Osijek, a trijumf gostiju mogao je biti i uvjerljiviji da na vratima Osijeka nije stajao Marko Malenica koji je imao pune ruke posla i obranio nekoliko iznimno teških udaraca. Osječani su podbacili, a posebno se to odnosi na vezni red koji je trom, težak i neinventivan.
Mamićev poklon
Osijek je rano poveo. Nije pogodak stigao iz nekakve osmišljene akcije već je bio plod velike pogrešmke braniča Rijeke Petra Mamića i upornosti Tomislava Šorše. U osmoj minuti udarena je jedna neprecizna lopta na desnu stranu, Mamić je imao sve pod kontrolom, ali je donio čudnu odluku loše je vratio loptu prema Slugi, presjekao ju je Šorša i onda haldno prebacio vratara Rijeke – 1.0. Međutim, to rano vodstvo kao da je više šokiralo Osječane nego goste. Uslijedilo je 20-ak minuta u kojima su bijelo-plavi vrlo opasno živjeli i preživjeli ih samo zahvaljujući raspoloženom vrataru Marku Malenici koji je obranio tri čista zicera. Rijeka je zavladala terenom jer vezni red Osijeka nikako nije uspijevao stati na loptu i smiriti igru. U 18. Minuti Raspopović je prizemnom loptom uposlio Krvižća čiji je udarac sa osam-devet metara završio preko vrata. Tri minute kasnije veliku priliku imao je Čolak nakon što ga je lijepo proigrao Stjepan Lončar, centarfor Rijeke se našao sam pred Malenicom, ali je ovaj sjajno reagirao i prizemni udarac odbio rukom. Samo minutu kasnije Malenica je zabilježio još dvije velike obrane. Prvo je odbio neugodan udarac Hebera sa desetak metara iskosa, a na loptu je naletio Čolak, no vratar Osijeka je još jednom sjajnom reagirao i spriječio pogodak kada su loptu već svi vidjeli u mreži. Osijek se strašno mučio u tom razdoblju. Nije mogao izaći iz svoje polovice, a kada je konačno to uspio učiniti u 26. minuti došao u priliku za pogodak. Šorša je ubacio zdesna, Župarić je glavom izbio loptu do Mudražije koji je pucao iz prve s ruba kaznenog prostora, ali nedovoljno jako i ravno u Slugu. Kako se bližilo poluvrijeme činilo se da je Osijek preživio najgore jer je napokon uspio uspostaviti kakvu-takvu ravnotežu na terenu. No, tada su opasnosti počele dolaziti iz prekida. U 30. minuti Heber je ostao zaboravljen na skoku no pucao je glavom preko vrata. Ipak, Osijek nije uspiona odmor otići s prednošću. U 43. minuti Stjepan Lončar je izveo udarac izu kuta slijeve strane, a Čolak glavom sa šest-sedam metara pogodio malu mrežicu u donjem desnom kutu – 1:1. Po svemu viđenom u tih prvih 45 minuta Rijeka je posve zasluženo došla do izjednačenja, a Osijek je mogao biti sretan što još koja lopta nije odsjela u njegovoj mreži jer je pokazao vrlo malo. Zapravo je igrom razočarao.
Čolak presudio
Nije se puno toga u odnosu snaga promijenilo ni u početku drugog dijela. Već u 48. minuti prijetila je opet ista osovina Rijeke. S. Lončar za Čolaka kojieg je još jednom padom u noge, ovaj put, u realizaciji zaustavio Malenica. U 53. minuti nova dobra intervencija vratara Osijeka. Heber je uposlio Kvržića koji je pucao glavom u desni donji kut, a Malenica je ispružio koliko je dug i uspio spriječiti pogodak.   No, dvije minute kasnije ni vratar Osijeka više nije mogao pomoći. Udarac iz kuta izveo je S.Lončar, Ćavar je vrlo loše reagirao ispred vrata, lopta je došla do Čolaka koju ju je sa šest metara zakucao u mrežu – 1:2. Osijek je u tim trenucima izgledao poput razbijene vojske. Trener Zoran Zekić pokušavao je sve što je bilo u njegovoj moći, mijenjao je igrače, formacije, ali do učinkovite igre Osijek nikako nije uspijevao doći. Rijeka je i dalje bila opasna, ali se s vremenom sve više povlačila, a Osječani su pokušali nešto na mišiće. U 61.  minuti Župarić je u pokušaju ispucavanja pogodio Marića koji se našao u prilici, istina posve iskosa s lijeve strane, pucao je i nije pogodio cilj. U 81. Minuti pokušao je Boban s ruba kaznenog prostora, ali je udarac zapeo u bloku i odbio se pored desne vratnice. Najbliže izjednačenju bio je Marić u 89. minuti nakon što mu je Boban glavom spustio jednu dugačku loptu, Marić je pucao glavom, lopta je prošla Slugu i krenula prema praznoj mreži, ali ju je neposredno ispred linije stigao izbiti sveprisutni S. Lončar. Tako je Osijek ostao bez plijena u tom susretu što ga je spustilo na četvrto mjesto prvenstvene ljestvice. D.Keler

Stadion u Gradskom vrtu. Vrijeme hladno. Teren tvrd. Gledatelja: 2134. Sudac: Mario Zebec (Cestica) - 6. Strijelci: 1:0 Šorša (8), 1:1 Čolak (43), 1:2 Čolak (55). Žuti kartoni: Pušić, Kamenar, Ćavar (Osijek), Mamić (Rijeka). Crveni kartoni: -
IGRAČ UTAKMICE: ANTONIO ČOLAK (RIJEKA).
OSIJEK: Malenica 7, Šorša 6, Škorić 6, Guti 6, D.Lončar 6, Pušić 5 (od 46. Kamenar 5,5), Čavar 5 (od 76. Špoljarić -), Mudražija 5,5 (od 58. Bočkaj 6), Boban 5,5,  Hajradinović 5,5, Marić 6.
RIJEKA: Sluga 6, Raspopović 6,5, Župarić 6, Punčec 6, Mamić 5, Pavičić 6,5, S.Lončar 7,5, Kvržić 7, Gorgon 6 (od 90. Grahovac -), Heber 7 (od 80. Acosty), Čolak 7,5 (od 90. Escoval -).