Novosti
OTVORENA JAVNA RASPRAVA

Više trošarine na cigarete, a niža naknada na skuplja vozila
Objavljeno 19. studenog, 2018.
Minimalna trošarina na cigarete povećava se za 59 kuna, nova pravila vrijede od 3. prosinca

Prijedlog Uredbe o visini trošarine na cigarete, sitno rezani duhan i ostali duhan za pušenje, kao i Uredbe o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na motorna vozila Ministarstvo financija u javnu je raspravu stavilo u petak, a otvorena je do 26. studenoga.

Prema Prijedlogu Uredbe o visini trošarine na cigarete, sitno rezani duhan i ostali duhan za pušenje, predviđaju se više trošarine na duhanske proizvode na temelju kojih, kako je već najavio ministar financija Zdravko Marić, maloprodajna cijena cigareta ne bi smjela biti viša od dvije kune po kutiji od sadašnje cijene. Tim prijedlogom mijenjaju se visine trošarina na cigarete i iznos minimalne trošarine na cigarete, sukladno EU direktivi iz 2011. godine o strukturi i stopama trošarina koje se primjenjuju na prerađeni duhan. Tom se uredbom utvrđuje da će specifična trošarina s trenutačnih 310 porasti na 335 kuna za tisuću komada cigareta, a proporcionalna trošarina ostaje ista, na 34 posto od maloprodajne cijene cigareta. Minimalna trošarina na cigarete povećava se za 59 kuna, sa sadašnjih 696 kuna na 755 kuna za 1000 komada cigareta. Također, uredbom se propisuje da trošarina na sitno rezani duhan za savijanje cigareta iznosi 600 kuna za kilogram, kao i na ostali duhan za pušenje. Uredba će biti objavljena u Narodnim novinama, a planirano je da stupi na snagu 3. prosinca ove godine.

Ministar Marić još u listopadu najavio je da će Ministarstvo do kraja godine Vladi predložiti izmjene trošarina na cigarete kojima bi prosječna cijena kutije cigareta od početka iduće godine porasla do dvije kune. "Morat će doći do određene korekcije, ali ona koju ćemo predložiti znatno je manja od one koju smo čuli od drugih resora. Na, recimo, prosječnu cijenu kutije cigareta to bi bilo do dvije kune", rekao je Marić.

Ministar financija početkom listopada najavio je i da će Vlada nastojati amortizirati mogući udar na cijene automobila zbog novoga načina mjerenja ispušnih plinova u Europskoj uniji. Naime, Udruženja trgovine motornim vozilima i dijelovima pri Hrvatskoj gospodarskoj komori upozorilo je nedavno da bi automobili iduće godine mogli osjetno poskupjeti zbog novih, strožih europskih standarda mjerenja emisije ugljičnog dioksida (CO2). Početkom iduće godine u EU-u na snagu stupaju stroži standardi mjerenja emisija CO2 poznati kao WLTP protokol, koji bi nakon 20 godina trebao zamijeniti NEDC (novi europski ciklus vožnje).

Novi WLTP protokol u mjerenju potrošnje realniji je i mnogo bliži stvarnosti nego što je NEDC. Rezultat je bio da su vozila trošila znatno više nego što je to bilo navedeno u deklaracijama. Novi protokol naložila je Europska komisija, a inicijator je Odbor za okoliš. Iz HGK-a upozoravaju da je upravo emisija CO2 jedna od osnova za izračun oporezivanja vozila te da stoga i u Hrvatskoj prijeti osjetno povećanje cijena vozila.

Marić je u listopadu rekao da je Vlada već početkom ove godine, kad je već smanjila posebni porez na automobile, na neki način anticipirala sadašnju situaciju, želeći nove automobile učiniti dostupnijima, kako bi se obnovio vozni park, uz povoljne okolišne i sigurnosne učinke. "Vlada će učiniti sve te izraditi rješenje kako novi automobili od početka 2019. godine ne bi poskupjeli zbog novih, strožih standarda mjerenja emisije CO2", najavio je tada Marić.

Ministarstvo financija sada predlaže izmjenu Uredbe o načinu izračuna i visinama sastavnica za izračun posebnog poreza na motornih vozila. Njome se smanjuje vrijednosna naknada u sklopu posebnog poreza prilikom kupnje vozila. Za četvrtu skupinu vozila, čija se cijena kreće između 200.000 i 250.000 kuna, vrijednosna naknada smanjila bi se sa sadašnjih 4500 na 3500 kuna. I za sve ostale skupine vozila - od 5. do 12. - ta bi se vrijednosna naknada smanjila. Sada se kreće u rasponu od 8000 do 60.000 kuna, a ubuduće bi se kretala u rasponu od 6000 do 48.500 kuna. Za prvu i drugu skupinu vozila, čija je vrijednost do 150.000 kuna, i dalje se neće plaćati vrijednosna naknada, a za treću skupinu, vozila u vrijednosti od 150.000 do 200.000 kuna, ta bi naknada iznosila, kao i do sada, 2000 kuna. Ta bi uredba trebala stupiti na snagu 1. siječnja 2019.

Prošli tjedan u javnu je raspravu pušten i Prijedlog izmjena Pravilnika o porezu na dohodak kojim će se povećati godišnji iznos neoporezivih primitaka radnika na 7500 kuna. Taj bi pravilnik trebao stupiti na snagu od 1. prosinca, tako da već do kraja godine oni koji mogu isplate povećane nagrade svojim radnicima.

Dijana PAVLOVIĆ/HINA
Zdravko Marić

ministar financija

“Vlada će učiniti sve te izraditi rješenje kako novi automobili od početka 2019. godine ne bi poskupjeli zbog novih, strožih standarda mjerenja emisije CO2”, najavio je ministar financija Zdravko Marić još u listopadu.
Možda ste propustili...