Kultura
GRADSKI MUZEJ POŽEGA POSTAVIO IZLOŽBU ARHEOLOŠKOG MUZEJA U ZAGREBU

Izložba "Anamneza - povijest bolesti u antičkom svijetu"
Objavljeno 24. rujna, 2018.
POŽEGA - Operacija mrene, vađenje bubrežnih kamenaca, otvaranje lubanje, samo su neke od operacija koje su se izvodile u antici, odnosno u staroj Grčkoj i na području Rimskog Carstva. Na koji su to način radili, kako su liječili glavobolju, depresiju i druge bolesti, odgovor nudi najnovija izložba u Gradskom muzeju Požega pod nazivom "Anamneza – povijest bolesti u antičkom svijetu" autora Slađane Latinović, Sunčice Nagradić Habus i Danijela Lončara iz Arheološkog muzeja u Zagrebu koja je otvorena u Gradskom muzeju.
Na početku otvorenja izložbe sve nazočne pozdravila je Mirela Pavličić Hein, ravnateljica Gradskog muzeja Požega, a zatim je izložbu predstavila jedna od autorica Slađana Latinović. Istaknula je da su na izložbi predstavljeni rimski medicinski i farmaceutski instrumenti iz zbirke Arheološkog muzeja u Zagrebu koja je kao takva najveća u Europi.
- Svi predmeti iz te zbirke su iz Siska, a njihov veliki broj nam govori da je tamo bila radionica koja ih je izrađivala te distribuirala diljem Rimskog Carstva. Ta spoznaja smjestila nas je na europsku arheološku kartu - objasnila je Slađana Latinović, koja je zatim predstavila koncepciju izložbe na kojoj je puno interaktivnih sadržaja, što će posebno razveseliti djecu, ali i sve one koji u sebi ponekad osjete dječji nagon za igrom.
Na gostovanju ove izuzetno zanimljive i atraktivne izložbe gostima iz Zagreba posebno je zahvalio dogradonačelnik Ferdinand Troha istaknuvši kako se nada da će ona privući ne samo Požežane nego i druge da je pogledaju. Gostovanje izložbe "Anamneza - povijest bolesti u antičkom svijetu" u Gradskom muzeju Požega nije sličajno. Prema zapisima povijest zdravstvene skrbi na području Požeštine seže u 13. stoljeće. U pismu pape Grgura IX. iz 1234. godine opatu cistercitskog samostana Vallis Honesta de Gotho u Kutjevu spominje se prva bolnica koja se nalazila u sklopu toga samostana. Prema arheološkim nalazima slična bolnica postojala je i u benediktinskoj opatiji u Rudinama. U srednjovjekovnoj Požeštini spominju se i ubožnice kao mjesta gdje su se liječili bolesnici. Prvu modernu bolnicu grad Požega dobio je 1836. godine.
Požega je već 1741. godine imala i ljekarnu, drugu u Slavoniji, koju su osnovali isusovci. Zanimljivo je napomenuti kako je u njoj od 1766. godine radio Pavao Thaller, prvi školovani ljekarnik u Hrvatskoj.
Izložbu, koja će biti otvorena do 6. studenoga, otvorio je dr. Antun Zimerman, poznati požeški liječnik u mirovini i vrlo aktivan član svoje zajednice u mnogim kulturnim i sportskim društvima. On je značenja riječi anamneza objasnio na jednom svom primjeru iz liječničke prakse.
Program otvorenja izložbe uzveličao je Pjevački zbor medicinskih sestara požeške bolnice „Immaculata“ pod vodstvom Josipa Prajza. AGM Kruna
Slađana Latinović

Svi izloženi predmeti zbirke Arheološkog muzeja u Zagrebu su iz Siska, što govori da je tamo bila velika radionica koja je izrađivala te distribuirala medicinske i farmaceutske instrumente diljem Rimskog Carstva.
NA416 ndamlicides
Dectum no. Simus itilles pro vivirmi hinum. Fici et ina ca re aus coente caet; ex non it fini perbemorusce niae, ditemen itiorsus invertus imis, suncule rfendam derei pl. Gra vilicaurnit ocut voltors patrit; int. Opterfes An ad adhuceps, que rem. Elibem mordio, nonsigilius bonsulicus effres me iam es vici crissic aticave norunum et furemus actoca; essolis. OcTore, pubi terit acta omnordi, conteris novivis acciis
Možda ste propustili...

POKAZALI VIRTUOZNOST SVIRANJA I STEČENA TEORIJSKA ZNANJA

Učenici Glazbene škole Milka Kelemena osvojili niz vrijednih nagrada

GDK GAVELLA NAJAVIO SVOJU POSLJEDNJU OVOSEZONSKU PREMIJERU

“Medeja” zrcali naše društvo danas

2. MEĐUNARODNO NATJECANJE “DAMIR SEKOŠAN”

Gosti iz Italije, Srbije i Hrvatske odabrali najbolje glazbene talente

Najčitanije iz rubrike