PULJANI SLOMLJENI U NASTAVKU

Henty inicirao najbolji Osijekov start u povijesti HNL-a
Objavljeno 12. kolovoza, 2018.
Osijek je u prvom dijelu bio pomalo nestrpljiv, a kada se u nastavku smirio, stvari su krenule u željenom smjeru

Nogometaši Osijeka prvi put su, otkako se igra HNL, uspjeli ostvariti tri vezane pobjede na startu prvenstva. No, utakmica protiv Puljana donijela je još dobrih stvari.

Osijek je zadržao natprosječnu efikasnost, jer je i Istra 1961 s Gradskog vrta ispraćena s tri pogotka u mreži, pa u prva tri kola bijelo-plavi imaju deset postignutih pogodaka, što je doista ohrabrujući podatak. Osim toga, nakon 12 susreta uspjeli su napokon svoju mrežu ostaviti netaknutom. Iako je konačan rezultat uvjerljiv, put do njega nije bio baš tako lak. Trebalo je Osječanima 50-ak minuta kako bi pronašli rješenje kako razbiti obranu gostiju. Ovaj put igra im nije bila tako tečna i ubitačna kao protiv Rudeša, ali kada je Henty otvorio istarsku "bravu" sve je postalo mnogo lakše. Bilo je očito kako je Osijek kvalitetnija momčad, ali ovaj put je bio i pomalo nestrpljiv. Željeli su bijelo-plavi što prije doći do pogotka, a kada su god brzali to se nije pokazalo kao sretno rješenje. Ipak, na poluvremenu trener Zoran Zekić uspio je smiriti nemirne duhove svojih igrača, pa je utakmica u nastvaku otišla u željenom smjeru. Za Osječane, naravno...

Malo uzbuđenja

Prvi dio susreta nije ponudio očekivano, bar kad je Osijek u pitanju. Gosti iz Pule postavili su se hrabro, a Osječani su bili nestrpljivi u gradnji napada, a kada bi i došli u obećavajuće situacije onda su komplicirali do zla Boga. Bilo je to poluvreijeme bez posebnog ritma. Obostrane brojne pogreške "ubile" su utakmicu, pa nije ni čudno što su izostala prava uzbuđenja. Osijek je očekivano imao više od igre, ali i mnogo problema, poglavito na sredini terena gdje su gosti imali previše prostora. Istina, nisu Puljani napravili previše štete iz toga, ali domaćin zbog toga nikako nije uspijevao složiti nekakvu ozbiljniju kombinaciju. Prvu priliku imao je Osijek u sedmoj minuti kada je Marić dobro proigrao Mudražiju na pet metara od vrata, on se okrenuo, pucao, no stigao je taj pokušaj blokirati Rodriguez. Iz tog kornera Osječani su izveli uigranu kombinaciju, Bočkaj je uputio prizemnu loptu koju je Henty preskočio na prvoj vratnici, na nju je naletio Kamenar, ali ju je promašio cijelu u izglednoj poziciji za realizaciju. Uslijedilo je razdoblje u kojem je Istra 1961 bila poduzetnija. Prijetila je uglavnom iz prekida nakon udarac iz kuta, no obrana bijelo-plavih bila je koncentrirana. Najbolju priliku za Puljane imao je neugodni Sane u 23. minuti. Grgić je nepotrebno petljao pred kaznenim prostorom gostiju, izgubio je loptu, a to je Saneu omogućilo da sam odjuri nekoh 40-ak metara i kada je došao nadomak kaznenog prostora dobro je opalio, no udarac je završio pokraj desne vratnice. Inače, taj Sane je bio najneugodniji gostujući igrač, jer je prilično namučio Bočkaja i Škorića na lijevoj strani osječke obrane. Osijek se koliko-toliko povezao u posljednjih desetak minuta prvog dijela. U 37. minuti Marić je uposlio Kamenara koji je pokušao pucati iz teške situacije, ali bilo je to lak plijen za Čondrića na gostujućim vratima. Minutu kasnije Osječani su imali svoju najbolju priliku. Grgić je ušao zdesna gotovo do "peterca", želio je povratnom loptom pronaći Marića u sredini, no Čondrić je to osujetio i nogom spriječio dodavanje i siguran pogodak. U 40. minuti Bočkaj je opalio s više od 20 metara iskosa s lijeve strane, oštar udarac otišao je pokraj lijeve vratnice. U posljednjim trenucima prvog dijela mogao je Mudražija opasnije ugroziti Čondrića kada je posve neometan došao na 17 metara od vrata, ali umjesto udarca odlučio se proigrati Hetnya, pa je i ta mogućnost propala. Gosti su očito dobro proučili igru Osijeka iz susreta s Rudešom, jer su vrlo dobro zatvorili sredinu, a bokovi osječke momčadi nisu radili dobro. Došlo je premalo kvalitetnih ubačaja s tih pozicija, iako je za to bilo dovoljno mogućnosti. Osijek je jednostavno u tih prvih 45 minuta previše izmišljao "toplu vodu" u situacijama koje su se mogle jednostavnije riješiti.

Odčepilo se u nastavku

Osijek je jako ušao u drugo poluvrijeme i brzo je uspio slomiti goste, što se pokazalo presudnim jer nakon što je došao u vodstvo nestala je nervoza koja ga je izjedala u prvom dijelu utakmice. Ono što nije učinio u 45., Mudražija je probao u 48. minuti. Opalio je s više od 20 metara, Čondrić je kratko odbio taj udarac, a na odbijanac je za malo zakasnio Marić. Ipak, minutu kasnije bijelo-plavi su poveli. Bila je to lijepa akcija koju je počeo Grgić, a ključni potez odigrao je Kamenar koji je milimetarski točnom loptom proigrao Hentyja u prostor, a ovaj je hladnokrvno, vanjskim dijelom kopačke malo podigao loptu preko Čondrića za prednost Osijeka. Nakon toga, Henty je dvaput nezaustavljivo projurio po lijevoj strani, ali nije uspio pronaći nikoga od svojih suigrača ispred vrata Istre 1961. Isti je igrač imao veliku priliku u 72. minuti kada ga je idealno uposlio Marić, Henty se sjurio u kazneni prostor, ali je otišao malo previše udesno, pa je Čondrić uspio zaustaviti njegov udarac. Međutim, odmah nakon toga Osijek je udvostručio svoju prednost. Mudražija je uletio u šesnaesterac gdje ga je oborio Cardoso, pa je, inače nesigurni sudac Vučković, morao pokazati na "bijelu točku". Henty se pokušao "ogrebati" za izvođenje kaznenog udarca, ali Hajradinović, koji je inače standardni izvođač takvih situacija, nije se dao. Uzeo je loptu i mirno pogodio u donji lijevi kut. Nedugo zatim u igru je ušao povratnik Gabrijel Boban koji se oporavio od ozljede, a u 80. minuti Osijek je osigurao nova tri boda. Udarac iz kuta izveo je Hajradinović, a svoj prvi prvoligaški pogodak postigao je mladi Danijel Lončar koji je glavom pogodio mrežu lijepo utrčavši na drugu vratnicu. To uvjerljivo vodstvo dalo je mogućnost treneru Osijeka Zoranu Zekiću da navijačima predstavi jednu od ovoljetnih pridošlica Slovenca Erika Janžu. Do kraja susreta rezultat se više nije mijenjao, pa je Osijek tako nakon tri kola ostvario maksimalnih devet bodova i u dobrom će raspoloženju putovati na derbi koji ga u petak očekuje u Maksimiru protiv Dinama.
Dalibor Keler

Rezultati by SofaScore
OSIJEK - Stadion u Gradskom vrtu. Vrijeme sunčano i vruće. Teren odličan. Gledatelja: 2359. Sudac: Ivan Vučković (Zagreb) - 5,5. Strijelci: 1:0 Henty (49), 2:0 Hajradinović (73-11m), 3:0 Lončar (80). Žuti kartoni: Škorić, Grgić (Osijek), Esponiza, Traore (Istra 1961). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: EZEKIEL HENTY (OSIJEK)

OSIJEK

Malenica -, Lončar 6,5, Guti 7, Škorić 6,5, Grgić 6, Mudražija 7, Kamenar 6,5 (od 66. Mioč 6) Bočkaj 6,5 (od 81. Janža -), Hajradinović 7, Marić 6,5 (od 75. Boban -), Hetny 7,5.

ISTRA 1961

Čondrić 5,5,Grujević 5, Rodriguez 6, Oneto 6, Franić 5,5, Espinoza 6, Cardoso 5,5, Sane 6, Ivančić 5,5 (od 73. Segado -), Rubić 5 (od 59. Traore 5), Mierez 5(od 59. Vila 5).
1:0

Kamenar je gurnuo sjajnu loptu u dubinu prema Hentyu koji ju je iz prve lijepo poslao pokraj Čondrića u mrežu u desnom kutu
2:0

Cardoso je srušio Mudražiju u kaznenom prostoru, pa je dosuđen kazneni udarac iz kojeg je Hajradnović pogodio donji lijevi kut
3:0

Hajradinović je izveo udarac iz kuta s desne strane, a na drugoj vratnici uletio je Lončar i glavom loptu poslao u mrežu
BARIŠIĆ ASISTIRAO I POŽUTIO U DEBIJU ZA RANGERSE
Bivši kapetan Osijeka Borna Barišić u svom je debiju za škotski Glasgow Rangers bio asistent za drugi pogodak u 2:0 domaćoj pobjedi protiv Saint Mirrena u susretu 2. kola. Barišić je u 24. minuti izveo slobodan udarac s desne strane, nakon kojega je Connor Goldson glavom pogodio mrežu gostiju za 2:0. Prvi gol postigao je Alfredo Morelos u 14. minuti. Barišić je igrao do 62. minute, a prije toga (33. minuta) zaradio je i žuti karton. Nikola Katić odigrao je čitavu utakmicu za Rangerse koji su od 31. minute igrali s igračem manje. Isključen je Mccrorie.
ZEKIĆ ZADOVOLJAN ZBOG ODLIČNOG STARTA
Trener Osijeka Zoran Zekić srušio je još jedan klupski rekord. Osijek je prvi put uspio startati u prvenstvu s tri pobjede. Iako je trebalo malo više vremena za probiti Puljane, Zekić je na kraju mogao biti zadovoljan.

- Nije to bila lagana utakmica za nas iz više aspekata. Bilo je teško vrijeme za igru, ali više od toga psihoza treće utakmice kod kuće u kojoj se očekivala i treća pobjeda. Takve susrete nikada nije lako dobiti, a uz to gosti su nam bili određena nepoznanica, jer još uvijek slažu momčad i igru. Najvažnije je da smo uspjeli doći do nova tri boda. U prvom dijelu nismo bili loši, ali ni dovoljno konkretni. Igrali smo do kaznenog prostora, a u završnici akcija bili smo neodlučni. Na poluvremenu sam rekao dečkima da se smire, neka brže mijenjaju strane, uspjeli smo zabiti pogodak odmah na početku drugog poluvremena i nakon toga je sve bilo lakše - rekao je Zekić

Činilo se kako je Osijek u prvom dijelu bio malo brzoplet u organzaciji igre?

- Ne bih se složio s time. Imali smo želju što brže okretati strane, bilo je dovoljno ulazaka u kazneni prostor, ali nedostajala je kvalitetnija završnica akcija. No, u nastavku nam se sve složilo. Ima stvari koje još trebamo uigrati, jer tek drugi put igramo u ovakvoj formaciji, pa nam se znaju događati prevelike rupe između posljednje linije i veznog reda, ali to se može popraviti - smatra trener bijelo-plavih.

Osijek je u sezonu ušao s tri pobjede, zavidnom efikasnošću, a nakon 12 utakmica uspio je sačuvati svoju mrežu čistom.

- Nisam znao za te podatke, ali me jako veseli što imamo pozitivne pokazatelje na startu ove sezone - zaključio je Zoran Zekić, trener NK Osijek.

Manuel Marquez, trener Istre 1961, bio je zadovoljan jednim dijelom igre svoje momčadi.

- Odigrali smo najbolje poluvrijeme u dosadašnja tri kola. U prvih pola sata bili smo vrlo dobri, uspjeli smo zaustaviti Osijek, ali smo posljednjih desetak minuta malo popustili. U nastavku smo brzo primili pogodak. Malo nas je presjekao prvi pogodak, iako nismo toliko pali. Međutim, onda je došao kazneni udarac i to je bio kraj. Osijek je odlična momčad, počeo je ranije sezonu zbog Europske lige i to se osjetilo u ovoj utakmici. Imali su prednost u formi. Mi se još slažemo, igrači nam dolaze. Osijek je već u pravom natjecateljskom ritmu, što se za nas ne može reći, rekao je Marquez