Kultura
GLAZBENI PROGRAM 69. IGARA

Tibor Bogányi i Marin Maras nastupaju u Kneževu dvoru
Objavljeno 10. kolovoza, 2018.

Glazbeni program 69. Dubrovačkih ljetnih igara nastavit će se koncertom Dubrovačkog simfonijskog orkestra, pod ravnanjem mađarskog dirigenta Tibora Bogányia te uz dubrovačkog violinista Marina Marasa u atriju Kneževa dvora u subotu, 11. kolovoza. Program koncerta donosi Plesove iz Galante Zoltána Kodálya, Koncert za violinu i orkestar Samuela Barbera i Simfoniju br. 5 u d-molu tzv. Reformacijsku Felixa Mendelssohna.

Dubrovački simfonijski orkestar važan je dio bogatog i raznolikog kulturnog nasljeđa Dubrovnika i Hrvatske. Orkestar u Dubrovniku kontinuirano djeluje od 1924. godine, a od 1992. nosi svoj današnji naziv. Lista njihovih nastupa je duga, a uključuje i turneje po Europi, SAD-u i Indoneziji. Orkestar je nezaobilazan dio programa Dubrovačkih ljetnih igara na kojima redovito nastupa s vrhunskim inozemnim i domaćim gostima solistima i dirigentima. Ovom prigodom to je mađarski dirigent Tibor Bogányi koji već sedmu sezonu obnaša dužnost šefa dirigenta Panonske filharmonije. Od 2013. godine intenzivno surađuje s Budimpeštanskom nacionalnom operom, gdje dirigira premijerna djela i operni repertoar s velikim uspjehom, a o koncertu koji je na programu u subotu, Bogányi je rekao: „Čast mi je dirigirati Dubrovačkim simfonijskim orkestrom na uglednim Dubrovačkim ljetnim igrama. Program kojeg smo stvorili raznolika je kombinacija majstorskih djela. Koncert ćemo otvoriti kompozicijom Plesovi iz Galante, jednim od najpoznatijih i najomiljenijih Kodályjevih djela. Koncert za violinu Samuela Barbera otvara se lijepim opuštenim temama, savršenima za ljetnu večer.
Sjajne boje u drugom stavku koji oduzima dah i nevjerojatna virtuoznost posljednjeg stavka predstavljaju velike izazove. Mendelssohnova Reformacijska simfonija je remek-djelo u četiri stavka koje sadrži sve elemente velike simfonije. Usprkos svojoj mladosti, jer bila mu je tek 21 kad je komponirao ovu simfoniju, Mendelssohn je potpuno zreo u upotrebi velikog orkestra. Naš program završava vrlo zvučnom temom, ali ovu ćemo večer u Dubrovniku zaključiti dodatnim iznenađenjem: kao što je i počeo, koncert treba završiti plesom”.
Dubrovčanin, mladi violinist Marin Maras (1990.), svoje glazbeno školovanje počeo je u rodnom Dubrovniku, a u dobi od samo 15 godina, kao posebno darovit, upisuje Muzičku akademiju u Zagrebu, u klasi profesora Leonida Sorokowa. N.Vek.
Marin Maras

mladi violinist

Jedan je od vodećih hrvatskih glazbenika mlađe generacije, prvi solistički nastup ostvario je u dobi od 11 godina s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom s kojim je kasnije odsvirao brojne solističke koncerte. Kao solist nastupao je s mnogim orkestrima u zemlji i inozemstvu, sudjelovao na brojnim festivalima, uključujući i Dubrovačke ljetne igre. Od 2012. član je Simfonijskoga orkestra u Liechtensteinu (u sezoni 2015./2016. godine na mjestu koncertmajstora), a od samoga osnutka svira u sve poznatijem ansamblu „Esperanza“, sastavljenom od sjajnih mladih glazbenika iz cijele Europe, s kojima je osvojio nagradu ICMA (International Classical Music Award). gdje je magistrirao 2011., školovanje je nastavio na prestižnoj Universität für Musik und darstellende Kunst u Beču, u klasi prof. Sorokowa. Dobitnik je nagrade Stjepana Šuleka (2009.) koja se svake dvije godine dodjeljuje za najbolju izvedbu djela na violini, a iste godine nagradom "Ivo Vuljević" proglašen je najboljim mladim glazbenikom u Hrvatskoj.
Možda ste propustili...

NOĆ KNJIGE OTVORENA U NACIONALNOJ I SVEUČILIŠNOJ KNJIŽNICI

Najmasovnija domaća manifestacija sa 1150 programa

ILIJANA LONČAR PLESAČICA, KOREOGRAF, PEDAGOGINJA

Ples oplemenjuje, zato bi trebao biti bar djelić života svakog pojedinca

3. FORUM JULIJA KNIFERA NA AUKOS-u

Znamo li zašto je Knifer veliki umjetnik?

Najčitanije iz rubrike