SUDAC PEJIN GLAVNA “ZVIJEZDA” DERBIJA

Ohandza za slavlje Hajduka na Maksimiru i prvi poraz Dinama
Objavljeno 18. veljače, 2018.

Hajduk je slavio s 1:0 usred Maksimira u najvećem derbiju hrvatskog nogometa, a nakon utakmice više se pričalo i još se uvijek priča o spornim odlukama suca Tihomira Pejina iz Donjeg Miholjca nego o pogotku Ohandze ili promašaju s 11 metara Gavranovića. Pejin se s nekoliko odluka prometnuo u glavnu facu derbija, i jedni i drugi imaju pravo na prigovore, ali jedno je sigurno - slavonski sudac nije bio dorastao zadatku. U prvih 45 minuta nekako, u drugom poluvremenu nikako. No unatoč isključenju Borje Lopeza, poslije i trenera Kopića, dosuđenom sumnjivom penalu na njihovu štetu, poništenom pogotku..., hajdukovci su radosni napustili Maksimir jer Ohandza je u 52. minuti svladao Livakovića i donio gostima tri boda i trijumf koji je uvijek posebno drag i vrijedan. Hajduk je ujedno nanio Dinamu prvi domaći ovosezonski poraz.

Inače, veliki derbi hrvatskog nogometa donio je slabo prvo i uzbudljivo drugo poluvrijeme. Prva i druga momčad hrvatskog prvenstva odigrale su prvih 45 minuta za što brži zaborav, nije bilo konkretne, tečne i lijepe igre, još manje uzbuđenja pred vratima. Uglavnom su se brojile pogreške i viđen je samo jedan udarac prema vratima, i to u 32. minuti, kada je Soudani izbio sam ispred Hajdukova vratara i pokušao lobom prevariti Leticu, ali nije uspio.

Drugi dio donio je bolju igru, puno više uzbuđenja i potpuno pogubljenog Pejina. U 49. minuti prijetio je Ademi, ali je Letica izišao kao pobjednik. I - u jeku Dinamova pritiska pogodak je zabio Hajduk. U 52. minuti prvo je u naletu bio Soudani, ali je vratar Letica rukom zaustavio loptu, i to nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, ali je Pejin šutio. Odmah je Hajduk krenuo u protunapad, neodlučni su bili Lešković i Livaković, Ohandza je ušao u prostor između njih, ukrao loptu i zabio za 0:1. Hajduk je poveo, a prije toga je Pejin u nekoliko sekundi napravio nekoliko pogrešaka. Prvo nije sudio prekršaj More nad Saidom, onda je loptu dobio Soudani, ali su ruke Letice bile nekoliko centimetara izvan crte... Dinamovci su se ljutili i prosvjedovali, a suci su do kraja susreta pokušavali kompenzirati pogrešku. Kriterij kod kontakta odnosno prekršaja nisu bili isti, a u 62. minuti poništen je pogodak Saida za 0:2 jer je pomoćnik Miro Grgić dosudio zaleđe iako je Said bio u liniji s loptom nakon ubacivanja s boka. No još veći show suci su priredili u 79. minuti, kada je Dinamu dosuđen više nego dvojben penal. Soudani je nadskočio Borju Lopeza i laktom mu išao u zatiljak, lopta je Španjolca pogodila u ruku i, umjesto očitog prekršaja u napadu, Pejin je pokazao na 11 metara. I Borji drugi žuti, odnosno isključujući crveni karton. Kazneni udarac izveo je Mario Gavranović i poslao loptu pokraj desne vratnice. U 84. minuti prodor Ohandze prema vratima Dinama zaustavlja Doumbia, a sudac mu pokazuje samo žuti karton. Kopića je to naljutilo, ali ne može se u hrvatskom nogometu protiv sudaca, pa je i trener Hajduka dobio - isključenje.

Do kraja je bilo još nekih pokušaja, ali je Hajduk zadržao vodstvo i u slavljeničkom tonu napustio Maksimir.

I. Liović

Mario Cvitanović

trener Dinama

Po mom dojmu, nismo trebali izgubiti, ali na semaforu piše 0:1. Primili smo gol iz naše gluposti, pogreška u komunikaciji. Jako mi je žao što smo izgubili, nismo zaslužili

Željko Kopić

trener Hajduka

Koliko god nastojim ostati miran, emocija imam, kod jedne situacije reagirao sam burno, poslali su me van. Nakupilo se svega, nije bilo ništa zločestog u mom potezu

Gavranović je s 11 metara promašio cijeli gol, a Ohandza donio Hajduku drugu pobjedu na Maksimiru u posljednjih godinu dana