Svijet
UN-OV DUŽNOSNIK U PYONGYANGU

Istječe vrijeme za mirno rješenje Sjeverne Koreje
Objavljeno 11. prosinca, 2017.

Vrijeme je ključno za pronalaženje diplomatskog rješenja napetosti na Korejskom poluotoku, poručio je visoki UN-ov dužnosnik sjevernokorejskom ministru vanjskih poslova tijekom ovotjednog posjeta Pyongyangu, objavio je u UN.

Jeffrey Feltman, najviši dužnosnik UN-a koji je od veljače 2010. službeno posjetio izoliranu komunističku državu, održao je od utorka do petka niz sastanaka s ministrom Riom Yongom Hoom i njegovim zamjenikom Pakom Myongom Gukom. Obje strane suglasile su se da je sadašnja situacija najnapetije i naopasnije sigurnosno pitanje u današnjem svijetu, priopćio je UN.

Feltmanov posjet uslijedio je nakon prošlomjesečnog lansiranja sjevernokorejske balističke rakete za koju Pyongyang kaže da može dosegnuti bilo koji dio američkog kopna.

Pomoćnik glavnog tajnika UN-a za politička pitanja, Amerikanac Jefrrey Feltman upozorio je sjevernokorejske dužnosnike da moraju poštovati rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a i da je moguće samo diplomatsko rješenje putem "iskrenog dijaloga".

Sjeverna Koreja objavila je u srijedu da je ostvarila svoj cilj - postati nuklearna sila, a nakon njezina testiranja nove interkontinentalne rakete SAD je pozvao sve države a posebno Kinu, da prekinu diplomatske i trgovinske odnose sa Sjevernom Korejom. SAD i njegova saveznica Južna Koreja na taj su pokus odgovorile velikim vojnim vježbama u ponedjeljak. Te vojne vježbe režim u Pyongyangu nazvao je "totalnom provokacijom" i optužio američkog predsjednika Donalda Trumpa da "želi po svaku cijenu nuklearni rat".

Žena koja je preživjela napad na Hiroshimu i vođa međunarodne organizacije koja je ove godine dobila Nobelovu nagradu za mir pozvali su u subotu SAD i Sjevernu Koreju da ublaže retoriku i pregovaraju kako bi izbjegli nuklearni sukob.

Setsuko Thurlow, 85-godišnjakinja koja je preživjela napad na Hiroshimu 6. kolovoza 1945., i Beatrice Fihn, izvršna direktorica Međunarodne kampanje za zabranu nuklearnog oružja (ICAN), primit će zajedno Nobelovu nagradu u nedjelju u Oslu.

"Ni jedno ljudsko biće ne bi smjelo doživjeti ono što sam ja doživjela", kazala je novinarima Thurlow, koja je u vrijeme napada imala 13 godina i sada je aktivistica ICAN-a. "Iskreno i snažno pozivam čelnike Sjeverne Koreje i SAD-a da nikada ne upotrijebe nuklearno oružje... Pregovarajte. Diplomatsko rješenje je jedino rješenje."

Fihn je upozorila da se rizik od nuklearnog rata povećao u zadnjih godinu dana. "Snažno pozivam čelnike SAD-a i Sjeverne Koreje da odustanu od svoje opasne retorike. Prestanite prijetiti korištenjem oružja za masovno uništenje. Potražite diplomatsko rješenje", kazala je.Hina

Samo tri zemlje potpisale za zabranu nuklearnog oružja

ICAN je koalicija nevladinih organizacija iz više od 100 zemalja. Bori se za provedbu UN-ova Sporazuma o zabrani nuklearnog oružja, koji su u srpnju usvojile 122 države. Da bi stupio na snagu, ratificirat ga mora 50 država, a do sada su to učinile samo tri - Sveta Stolica, Tajland i Gvajana. Sporazum nisu potpisale nuklearne sile.

Možda ste propustili...

USVOJEN KONTROVERZNI PRIJEDLOG ZAKONA

Stroža mobilizacija u Ukrajini

BELGIJA ISTRAŽUJE MOGUĆE “GURANJE” PRORUSKIH KANDIDATA

Rusija se miješa u europske izbore

Najčitanije iz rubrike