PREKINUT FRANCUSKI NIZ

Zlatni Danci
Objavljeno 21. kolovoza, 2016.

Rukometaši Danske osvojili su zlatnu medalju u Riju svladavši u finalu dvostrukog uzastopnog pobjednika Francusku sa 28:26 (16:14). To je prvo olimpijsko odličje za Dance, a “tricolorima” nakon slavlja 2008. i 2012. prvo srebro. Francuzi su bolje krenuli u susret, brzo poveli s dva pogotka prednosti, no nisu se uspjeli značajnije odvojiti. Naprotiv, Danci su uzvratili te u 15. minuti sami stigli do dva pogotka više (9:7). No potom su primili dva pogotka na prazan gol te su Francuzi u 21. vodili sa 12:10. Završnica prvog poluvremena ipak je pripala Dancima, koji su na odmor otišli s dva pogotka prednosti (16:14). Odmah početkom nastavka ona je narasla i na tri razlike, a potom je varirala između pogotka i dva u korist Danske. Sredinom drugog poluvremena susret se počeo lomiti, nakon 22:19 u 45. Danci su iskoristili isključenje Narcissea te preko Svana i Sondergaarda u 49. minuti imali velikih “plus pet” (25:20). U posljednjih deset minuta Danska je ušla s tom zalihom (26:21), no Francuska se u 57. minuti pogotkom N. Karabatića približila na samo 26:25. Svan je potom prekinuo danski post, zaredali su potom neiskorišteni napadi, a Mensah je u posljednjoj minuti pogotkom za 28:25 potvrdio najveći danski uspjeh u povijesti. Do toga je Dance predvodio M. Hansen (8), najefikasniji kod Francuza bio je Guigou (6), a zanimljivo je da Francuskoj nije pomoglo ni 15 obrana Omeyera, dok ih je na drugoj strani Landin imao samo 7. Brončana medalja pripala je Njemačkoj, koja je sa 31:25 (17:13) svladala Poljsku. G.Roguljić